Kako napraviti krov
Krov je vrlo važan dio kuće, štiti je od padalina i uz to ispunjava sve funkcije koje ima fasada, koju shvaćamo kao zaštitni ovoj, čovjekovu treću kožu. U tom je smislu krov važniji i zahtjevniji od fasade ili bilo kojeg drugog eksterijernog elementa na zgradi.
Oblik krova i izbor pokrova primarno je arhitektonsko pitanje kojim se određuje kako će se krov (kuća ili zgrada) uklopiti u okoliš.
Kao ideal još uvijek vrijedi skladnost okoliša, istovrsnost, sličnost, srodnost krovnih oblika i pokrova. Smanjenje troškova energenata za grijanje, odnosno hlađenje stambenog prostora, a time i smanjenje emisije štetnih plinova u naš okoliš, prema smjernicama i standardima EU.
Koji bitni zahtjevi se moraju osigurati pravilnim planiranjem i izvedbom kod krovova?
Mehanička otpornost i stabilnost, sigurnost u slučaju požara, higijena, zdravlje i okoliš, sigurnost pri korištenju, zaštita od buke, štednja energije i očuvanje topline.
Kako se dobrom izvedbom i kvalitetnim materijalima rješavaju mogući problemi krovišta?
Hladan krov
Da bismo spriječili pojave kao što su kondenzacija vlage, skupljanje leda na okapnici ili stvaranje “toplinskih jastuka“, kosi se krov izrađuje kao hladan krov (dvostruki krov s donjom provjetravajućom ravninom).
Hladni krov je funkcionalan jedino ako na okapnici, sljemenu ili grebenu postoje odvodi za dovod i odvod zraka. Najmanje 10 crepova za odvod zraka na 100 m2 površine krova zajedno sa suhom izvedbom sljemena ili grebena (znači bez “mortanja“) te s elementima zračnicima trakom zračnik čine potrebni broj otvora za odvod i dovod zraka.
Statika – krovna opterećenja
Za pravilno utvrđivanje potrebnih dimenzija krovne konstrukcije važno je sljedeće:
Vlastita težina krova (pokrov, drvena konstrukcija, a pri izradi potkrovlja i vlastita težina unutarnjih elemenata pričvršćenih na krovnu konstrukciju, opterećenje snijegom, opterećenje vjetrom).
Težina pokrova i pravilno učvršćenje (odgovarajući čavli, sljemeno-grebene spojnice) bitno pospješuju stabilnost krova pri opterećenjima zbog jakog vjetra ili nevremena, dok, nasuprot tome, imaju mali utjecaj na dimenzioniranje krovne konstrukcije (debljina drvenih elemenata).
Sekundarni krov
Na izloženim planinskim područjima i u područjima jakih vjetrova, kod neuređenih potkrovlja nagiba manjeg od 22 stupnja, te kod uređenih, stambenih potkrovlja preporučujemo (u Europskoj Uniji to je određeno zakonskim propisima) izradu sekundarnog krova.
Sekundarni krov zahtijeva postavljanje kontra letvi koje omogućuju prozračivanje i otjecanje vode ako dođe do njenog prodiranja. Na kontra letvama (najmanje 50/50 mm) ležeće krovne letve moraju biti dimenzionirane tako da mogu izdržati moguća opterećenja, ali ne manje od 30/50 mm.
Toplinska izolacija
Svi prostori koji graniče s potkrovnim prostorijama ili neposredno s krovnim pokrovom moraju biti barem minimalno toplinski izolirani.
Dobro izoliran krov sprječava oštećenja zbog kondenzacije vlage te smanjuje troškove grijanja i hlađenja, odnosno emisiju štetnih plinova u atmosferu. Toplinska se izolacija pri izradi boravišnih potkrovlja postavlja iznad rogova, između njih i ispod njih, a kod neuređenog potkrovlja iznad stropa najvišeg kata.
Kako napraviti krov