Izvori svjetlosti
Svjetlom istaknite ljepotu stana i sakrijte nedostatke
RASVJETA JE JEDAN od ključnih elemenata uređenja interijera.
Maštovita i kvalitetna rasvjeta učinit će zanimljivim i najskromnije uređen prostor, a loše raspoređena i jednolična umanjit će ljepotu divno uređenog stana.
– O prirodnoj ili umjetnoj svjetlosti najviše ovisi kako će pojedini elementi u prostoru izgledati ljudskom oku – upozorio je Dubravko Kundih, direktor Haustre, jedne od vodećih tvrtki za rasvjetu u Hrvatskoj, koja se bavi proizvodnjom, uvozom, prodajom i postavljanjem rasvjete.
– Izvori koji osvjetljavaju zidove i strop, tzv. uplightersi, vizualno će povećati prostoriju. Ako postavite lampe koje zrake svjetlosti usmjeravaju prema podu, dok strop i zidovi ostaju u polumraku (tzv. downlighterse), prostorija će izgledati manja jer svako područje u sjeni vizualno nestaje – objasnio je Kundih osnovna pravila.
– Jednolično osvijetljena prostorija, u kojoj nema sjena, djeluje dosadno jer se gubi treća dimenzija. Upravo je igra svjetla i sjene najbolji način isticanja najatraktivnijih crta prostora pomoću svjetlosti te skrivanja onih manje zanimljivih u sjeni – napomenuo je Kundih.
Uski i usmjereni izvori svjetlosti stvaraju više sjene od onih koji zrake svjetlosti ravnomjerno raspršuju po cijelom prostoru. Želite li naglasiti linije neke reljefne površine poput zidnih štukatura, osvijetlite je ukoso usmjerenim snopom svjetlosti iz reflektora na stropu.
– Kut pod kojim svjetlost pada na određenu površinu mijenja teksturu te površine, a jačina svjetlosti i vrsta žarulje utječu na njezinu boju. Ako u prostoru prevladava jaka rasvjeta, nije idealno koristiti bijelu boju ili sjajne premaze na zidovima, kao ni namještaj od materijala koji se sjaje jer reflektiraju svjetlost koja stoga djeluje još jača i nerijetko bliješti – pojasnio je Kundih.
Dobar su primjer za to zidovi u kupaonici, obloženi sjajnim keramičkim pločicama bijele ili neke druge svijetle boje. S druge strane, prostori s tamnim, mat-zidovima upijaju svjetlost te u tom slučaju treba koristiti jače žarulje ili veći broj rasvjetnih tijela.
Svaki izvor svjetla mijenja viđenje boja unutar prostorije – svjetlo obične žarulje svemu daje topao žućkasti preljev, a svjetlo reflektorskih, halogenskih i fluorescentnih ekoloških žarulja hladno i bijelo, pa i tople boje obavija hladnim sjajem.
– Rasvjeta bi u svakoj prostoriji trebala biti fleksibilna kako biste je mogli prilagoditi raznim aktivnostima i kreiranju različitih ugođaja. Preporučljivo je kombinirati nekoliko različitih izvora svjetlosti kako bi njihovim paljenjem i gašenjem prilagodili osvjetljenje trenutačnim potrebama. Tu su i prigušivači svjetla, pomoću kojih se jačina svjetlosti jednostavno smanjuje i povećava – objasnio je direktor Haustre.
U idealnoj situaciji pravi rasvjetni plan trebao bi se razvijati u sasvim novom prostoru koji još nema postavljena rasvjetna tijela, kabele i utičnice koji bi mogli ograničavati. Ako renovirate stan ili tek počinjete graditi kuću, plan rasvjete morao bi se početi provoditi u otprilike isto vrijeme kad i vodovodne instalacije.
Kada je, pak, riječ o razvođenju električnih instalacija, vrijedi samo jedno pravilo: pronađite dobrog električara i sav posao prepustite njemu.