Ideje za uređenje dječje sobe
PSIHOLOZI UVIJEK ističu kako je za razvoj djece bitno okruženje u kojem odrastaju.
Upravo zbog toga mnoge tvrtke svoje dječje kolekcije osmišljavaju dugo i detaljno, pazeći pritom na svaku sitnicu koja bi mališanima mogla pomoći da se u prostoriji u kojoj provode većinu vremena tijekom odrastanja osjećaju sigurno i sretno.
– Najbitnija je funkcionalnost jer ona omogućava djeci da lako obavljaju svoje aktivnosti. Osnovni elementi u sobi su krevet, ormar, police i radni stol uz koji bi trebao doći i barem jedan ladičar (za školarce). Pritom treba voditi računa da ti elementi budu modularni tj. da se mogu slagati ovisno o interijeru i potrebama. Primjerice, možete kupiti krevet koji se preko dana pretvara u sofu ili još originalnije u šator ili dvorac za igranje.
Nadalje, ormar ne bi trebao biti samo komad namještaja, već prostor za skladištenje i adekvatnu organizaciju robe, slikovnica i brojnih igračaka. Osim ugradbenih ormara koji su uvijek dobro rješenje, zanimljiva je i konstrukcija koja sadrži krevet na kat do kojeg se dolazi putem stepenica koje su istodobno i mali ormari.
Proizvođači idu na to da tzv. “skrivenim” elementima vizualno povećaju prostor (dječje sobe uglavnom imaju malu kvadraturu) i da pritom učine sobu što sličnijom svijetu crtanih filmova koje djeca najbolje poznaju – objašnjava dizajnerica interijera Danica Maričić, dodajući kako posebnu pozornost treba obratiti i na materijale od kojih je namještaj napravljen.
Prema njezinom iskustvu, staklo se nikako ne preporuča u dječjim sobama. S druge strane, iveral, mediapan i puno drvo na popisu su poželjnih materijala jer je takav namještaj u pravilu teži pa ga i djeca teško mogu pomaknuti čime se izbjegava mogućnost ozljeda. Također, treba izbjegavati namještaj oštrih rubova (isto zbog sigurnosnih razloga), izrazito reljefnih površina (teže se čisti) te onaj koji je premazan toksičnim uljima.
– Drvo je odlično za dječje sobe jer se komadi od tog materijala lako mogu presložiti u neki drugi oblik što je od velike pomoći kada dijete “preraste” primjerice krevet. No, proizvođači danas uglavnom rade namještaj koji se može produžiti, ovisno o veličini djeteta – kaže Maričić.
Kako se u svim tekstovima o dizajnu interijera, prije ili kasnije mora dotaknuti pitanje boja, zanimalo nas je postoje li pravila po tom pitanju i kod uređenja dječjih soba.
– Iako prevladava stereotipna podjela (ružičasto za curice i plavo za dječake), istina je da bi dječja soba, bez obzira na spol, trebala sadržavati pomalo od svih primarnih boja (crvena, plava i žuta) koje se onda kombiniraju sa zelenom.
Prava formula je veselo, ali bez pretjerivanja. Jedna od ljepših kombinacija je kada su veći komadi namještaja te veće zidne površine u nježnim, pastelnim bojama, a detalji u agresivnijim poput crvene, žute i narančaste. Jednobojni interijer nije dobar izbor jer boje mogu utjecati na raspoloženje, pa ako je primjerice sve u zelenoj, dijete može postati prepasivno, a ako je sve u crvenoj boji može postati hiperaktivno – savjetuje Maričić.
Ako ste jedan od roditelja koji upravo u ovom trenutku danima luta po dućanima tražeći savršeno carstvo za svoga klinca ili klincezu, nadamo se da smo vam pomogli ovim savjetima. Za kraj smo ostavili savjet koji roditelji često zaboravljaju – slušajte što vam govore vaša djeca.
Naravno, oni nisu kompetentni da odluče o cjelokupnoj organizaciji sobe, ali mogu puno pomoći kod odabira detalja poput jastuka ili posteljine jer samo oni znaju koji su likovi aktualni i koje će ih stvari i uzorci učiniti sretnima. Prepuštajući im odabir detalja ostavljate si mogućnost da iste lakše zamijenite kada vam nakon nekoliko mjeseci vaši najdraži mališani kažu da Jagodica Bobica i Superman više nisu takav hit i da se sada cijeli svijet vrti oko šminkerica Bratz i Power Rangersa.
Ideje za uređenje dječje sobe
GORILOPEDIJA MOJ DOM