Luksuz i elegancija za velike i visoke prostore
KLASIKA JE VJEČNI stil čije je ishodište u grčkoj i rimskoj antici i na kojoj su se tijekom povijesti gradili ostali stilovi.
Premda zaboravljen u većem dijelu srednjeg vijeka, klasičan način unutarnjeg uređenja ponovno doživljava procvat u 17., 18. te prvoj polovici 19. stoljeća, a do danas ostao jedan od najpopularnijih stilova.
Kako je antika glavna inspiracija tog stila, jedno od njegovih obilježja su lagani, nježni ornamenti sa starorimskim, grčkim i etruščanskim aluzijama: stupovi, rozete, bijele ili pozlaćene štukature na bijeloj osnovi, cvijeće, ptice i prizori iz antičkih priča (npr. pastorale) česti su pratioci takvog načina uređenja prostora. Od ornamenata su još popularni labudi, sfinge te egipatski motivi.
I namještaj prati linije iz starine: suptilno izrezbareno drvo stolova i stolaca s različitim geometrijskim motivima ili motivima iz biljnog i/ili životinjskog svijeta, ukrasi i konstrukcija namještaja strogo su simetrični u rasporedu masa i formi, a na svečanijem namješaju su ornamenti od pozlaćene bronce.
Pri odabiru boja mora se voditi računa da su prostorije uređene klasično često u jednoj boji, ali različitih nijansi, s dodacima komplementarnih boja (npr. svijetlozelena boja zidova, tamnija zelena sofa, smeđi drveni stolić uza zid ili bijeli zidovi, blijedo bež sofa, tamno smeđi drveni okvir za kamin). Na zidove se apliciraju bijela, nježna svijetlo zelena, plava, žuta ili ružičasta pozadina.
Tzv. bogati tekstili, kao što su svila, brokat, baršun ili pak nježne tapiserije, idealni su materijali koji snažno obilježavaju klasiku, posebno na sofama. Tekstili obično imaju antičke dezene, a njima se kao tapetama mogu oblagati i zidovi. Ako ste se odlučili za taj stil, vodite računa da su idealne zavjese dvoslojne (npr. ispod težih svilenih zavjesa mogu se staviti laganije "podzavjese" od muslina ili čipke).
U klasičnom se domu podovi mogu pokriti tepisima (čak i od zida do zida), a toplina prostora dobiva se drvenim namještajem izrađenim od mahagonija, javora ili ružina drva. Tepisi neka budu jednobojni ili pak imaju nenametljiv dezen, tako da ne dominiraju prostorom.
S druge strane, u klasičnom se stanu koristi i parket od svih vrsta drva, kojim se može poigrati tako da se od nekoliko daščica tamnije boje kreira ornament u središnjem dijelu prostorije ili da se na isti način na podu napravi neka vrsta "okvira" sobe. No, i uobičajen će se parket dizajna riblje kosti zasigurno sasvim dobro uklopiti u klasičan dom.
Dok središnji dio klasično uređenog prostora čini sofa, dio namještaja postavite uz rubove prostorije (manje stoliće i nekoliko stolica) jer se time stvara dojam harmonije i matematičke proporcije. Budući da klasika prije svega odiše luksuzom i udobnošću, slobodno ga ispunite antiknim predmetima, uljima na platnu s klasičnim motivima (mrtva priroda, pejzaži, mitske scene), vazama s antičkim detaljima ili dobro izrađenom replikom rimske statue.
Praćenje jasnih kanona klasičnog uređenja čini se na prvi pogled jednostavnim, ali se pri odabiru takve vrste interijera mora veoma paziti da se ne pretjera jer bi se vrlo lako mogao mimo naše volje stvoriti dojam kiča. Stoga svakako treba primjenjivati načelo umjerenosti i pomnog odabira svakog elementa u prostoru, što podrazumijeva i obavezno izbjegavanje jeftinih industrijskih replika starih komada namještaja. Ukratko, klasika mora zračiti nenametljivošću. Klasično uređen prostor nije samo luksuzan, nego i elegantan.
Taj se stil može dobro primijeniti u novim građevinama, no zbog namještaja koji se koristi, ali i atmosfere koju mora projicirati, najbolje se uklapa u prostore s većom kvadraturom i višim stropovima.
Vodič kroz klasiku
Prozori neka budu veći, idealni su francuski, a apsolutni je imperativ da budu izrađeni od punog drva (u prirodnoj smeđoj ili bijeloj boji). Nikako nemojte ugraditi PVC stolariju u klasičan ambijent jer će narušiti opći dojam!
Pri odabiru unutarnjih vrata vodite se istim pravilom: nemojte postaviti plastična, moderna vrata jednostavnih linija. Vrata neka budu masivnija, smeđa ili bijela, po mogućnosti s geometriziranim udubljenjima u središnjem dijelu. Drvena vrata mogu biti dopunjena neprozirnim staklom s ispresijecanim pravokutnim drvenim letvicama iste boje kao i ostatak vrata. Staklo može biti i s ugraviranim geometrijskim ili floralnim ornamentima.
Kvake na unutarnjim vratima morale bi biti lagano zaobljene, idealno izrađene od mesinga. To vrijedi i za kvake na prozorima. U nedostatku lagano zaobljenih, mogu se koristiti i okrugle kvake od mesinga. Za kupnju takvih kvaka ne morate obilaziti brojne trgovine u različitim dijelovima grada jer vrlo dobar izbor možete pronaći na nedjeljnom sajmu antikviteta. Naglašavamo, nikako nemojte na klasična vrata staviti ravne, minimalističke kvake jer će ne samo narušiti izgled vrata, nego i cijele prostorije!
Iako su bogati tekstili veoma važni za kreiranje klasične atmosfere doma, ne morate s njima pretjerivati jer se i sa samo jednom pomno odabranom vrstom materijala, primjerice brokata s geometrijskim dezenom na jednoj fotelji u kutu sobe, može kreirati prostor koji snažno odiše klasikom.