Drvene kuće od trupaca
Imamo šume i kvalitetno drvo, a namještaj i drvene kuće uvozimo iz inozemstva, kritika je koja se može čuti sa svih strana.
Kritika je još veća s obzirom na podatak da je drvna industrija u velikoj krizi, a u susjednim zemljama drvo je veliki hit te se eksploatira na sve moguće načine.
No, jedna drugačija priča, koja ulijeva nadu, može se čuti u Našicama gdje mala tvrtka posve ručno gradi obiteljske kuće i kolibice isključivo od hrvatskog drva, i to od cijelih trupaca.
Naime, drvene planinske kuće, ručno rađene od trupaca iz slavonskih šuma, već više od godinu dana nastaju na gradilištu našičke tvrtke ADS. Vlasnik tvrtke, Davor Čakić, prije dvije godine odlučio je krenuti u realizaciju svogaa dugogodišnjeg plana – gradnju drvenih kuća u kojoj se neće koristiti industrijska, nego isključivo ručna obrada trupaca.
– To sam želio, a i analiza tržišta pokazala je da ljudi žele kuće od drveta u njegovu prirodnom obliku. Zato se kod nas ne koriste industrijske oblice, nego se trupci obrađuju ručno, odnosno motorkama, pilama i makljama. Dosad smo napravili sedam takvih kuća, odnosno konstrukcija u roh-bau izvedbi, a vjerujem da bi ih bilo i više da nema recesije – rekao je Čakić.
Voditelj gradnje planinskih kuća, Miro Kovačević, istaknuo je da je riječ o prirodnom ili kanadsko-finskom načinu gradnje.
– Trupce dovozimo iz šume, skidamo koru i kvrge, a onda ih ručno obrađujemo. Kuće koje smo dosad radili bile su od borovca, smreke, crnog bora i hrasta. Najviše posla pritom imamo na izradi spojeva trupaca, koji se slažu jedan na drugi. Princip je takav da mi prema projektu kuću prvo sastavimo na našem gradilištu, nakon čega dolazi investitor i ako nema nikakvih zamjerki, kuća se rastavlja te tako u dijelovima prevozi na gradilište kupca gdje se ponovno sastavlja na unaprijed postavljene temelje – objasnio je Kovačević.
ADS u ponudi ima tipske kuće, ali mogu se raditi i prema prohtjevima i željama kupaca. Pritom nema ograničenja u pogledu površina, a svaka kuća ima svoju cijenu, pri čemu se one kreću od 320 eura naviše za četvorni metar u roh-bau izvedbi.
– Naš je cilj zadržati se na konstrukcijama. Možemo raditi i kuće po sistemu ključ u ruke, ali u nekoj budućnosti željeli bismo se zadržati samo na konstrukcijama te daljnje unutarnje radove prepustiti samim kupcima – rekao je Čakić, dodavši da u ostvarenju svoje ideje ima i dosta problema.
– Kao i obično kada je riječ o nečemu što nije uobičajeno za naše podneblje, a gradnja ovakvih kuća definitivno je nešto novo u ovom dijelu Europe, problemi su brojni. Nama je, primjerice, problem doći do trupaca koji moraju biti dužine 12 metara, a u Šumariji imaju tipizirane od četiri – pet metara, stoga moramo sami organizirati izvlačenje velikih trupaca konjima. Problem je i papirologija, odnosno dobivanje dozvola u nekim planinskim područjima, a da ne kažem kako me u ovom projektu nitko nije želio podržati i pratiti. Niti jedna banka, kao ni ministarstva. No, nemam namjeru odustati – istaknuo je Čakić.
Napomenuo je da upita za te kuće ima i iz Luksemburga i Francuske, a završeni su i pregovori s potencijalnim kupcem iz Srbije koji bi takvu kuću želio imati na Fruškoj gori te sada čekaju njegov konačni odgovor. ADS je takve kuće već isporučio na područje Samoborskoga gorja, a jednu je kuću kupila i obitelj Lijanović za svoje imanje u Gornjoj Kovačici. Kako doznajemo, Lijenovići su zainteresirani, ako im se prva kuća svidi, graditi čak i malo naselje od 15-ak drvenih kuća.
Koliko sve to košta i koliko traje gradnja
Potencijalnim kupcima drvenih kuća tvrtka ADS prvo izrađuje 3D verziju kuće, što stoji 2440 kuna. Ta 3D verzija postaje vlasništvo kupca i ona je podloga za izradu idejnog rješenja, nakon čega slijedi ishođenje sve potrebne dokumentacije.
– U cijeni od 320 eura za četvorni metar dobije se konstrukcija postavljena na temelje s pripremom za instalacije, zaštićena protiv insekata i gljivica. U fazi pripreme za montažu ona se kompletno rastavlja, buše se rupe za instalacije, a u kutovima prolaze šipke koje drže sve na okupu u slučaju potresa. To je zapravo kuća koju potres ne može srušiti.
Za izradu konstrukcije jedne kuće potrebno nam je 45 dana, a treba naglasiti da ove kuće ne trebaju klima-uređaje jer je drvo prirodni regulator i u svim prostorijama je temperatura ista – istaknuo je Kovačević.
Čakić je dodao da su, osim slavonskih trupaca, i ostali dijelovi kojima se kuće sastavljaju izvorno slavonski proizvodi: vijci, gume, pa čak i brtvila koja se proizvode u Slatini.
Drvene kuće od trupaca