Ženske cipele na petu
NOSILI SU IH KAUBOJI, Katarina Medici pomoću njih "popravljala" je figuru, John Travolta u njima je zaplesao u kultnoj "Groznici subotnje večeri", a za Victoriu Beckham priča se da ih ne skida niti u krevetu…
Svi oni voljeli su štiklu – koja je 3. rujna 2007. godine proslavila 500. rođendan.
Da bi obilježio tu obljetnicu, proizvođač štikli Shoe Express izradio je dosad najvišu potpeticu na Otoku: ravno 30 centimetara. Deset minuta na njima uspjela se održati manekenka Jessica Proudfoot. I priča "king size štikle" tu završava jer je model napravljen samo proslave radi i ostat će izložbeni primjerak. Iako je u pitanju deset centimetara razlike, mnogi su se u hipu prisjetili Naomi Campbell 1993., kada je na reviji Vivienne Westwood u štiklama 20 centimetara visine "pokosila" parišku pistu.
Taj je let crne pantere jedan od onih vječnih trenutaka svijeta mode. Uostalom, pasti zbog štikle realnost je za osam tisuća Britanki godišnje koliko ih prema nekim procjenama dobije ozljede upravo zbog visokih potpetica.
Ali njihova je popularnost svejedno neupitna, a nazivaju ih i najvećom enigmom ženske osobnosti. I to oduvijek, jer jedna od teorija o fantomskom osmijehu Mona Lise jest i da su je mučile štikle na nogama kojima joj je Leonardo Da Vinci htio dati senzualniji izgled. Bilo je to 1507. godine kada je, vjeruje se, štikla rođena.
Otad su uslijedile njezine transformacije: od praktičnog pomagala kaubojima do oruđa pomoću kojeg se povećava visina. S tim su je ciljem koristili i muškarci i žene. Naime, vrtoglavo visoka i tanka potpetica većini je sinonim za štiklu. Ali do te "stiletto" izvedbe visoke potpetice prošle su mnoge njezine varijante baš kao što uostalom postoje i danas.
Konkretno, kako visina tako i širina pete varira od onih širokih kaubojskog štiha, preko takozvanih platformi pa do ove profinjene stiletto varijante. Na spomen štikle većina pomisli na profinjenu tanku petu, rezerviranu za žene, čiji je originator Roger Vivier za modnu kuću Dior. Obvezni je to dodatak večernjim kombinacijama, ali i seksi uredskom izgledu.
Obveza je i među celebrityjima; niti jedan crveni tepih još ne pamti ravnu petu… Na štikle se danas stavljaju dijamanti, njihovi dizajneri postali su ikone, a za dobar par izdvaja se i više od mjesečne plaće. Mitsku važnost dale su im zvijezde serije "Seks i grad", posebice glavna protagonistica Sarah Jessica Parker koja prema svojim štiklama "gaji majčinsku ljubav".
"Pravom" štiklom računaju se one visine od 8,5 centimetara pa nadalje. One od šest pa do spomenute visine svrstane su u "srednju" kategoriju, dok je "niska peta" sve ispod šest centimetara. Te su brojke rezervirane za ženski svijet gdje su štikle prošle pravu revoluciju. Zavodljivu Marilyn Monroe na seksi tankim petama 70-ih su zamijenile punije, a do 90-ih godina štikle su se više puta vraćale.
Kad su počele kritike o njihovu lošem utjecaju na zdravlje, štikle su nakratko mjesto prepustile praktičnim i "zdravim" mokasinama. Ali nije trebalo dugo čekati na njihov povratak, a danas vrhunski dizajneri pokoji centimetar stavljaju i na muške cipele.
Većina muškaraca ipak ih, tvrdi se odavno, voli vidjeti na ženskim nogama. A to je i jedan od ženskih motiva za štiklu; noga izgleda duže i vitkije, cijeli je izgled profinjeniji te držanje pravilnije. Naravno da i štikle, kao uostalom i većina stvari, imaju i svoju lošu reklamu i klijente koji ih ne znaju nositi.
Tako se "nabadanje" na visokoj peti u 17. stoljeću u američkoj državi Massachusetts smatralo nemoralnim te su štikle bile zabranjene zakonom. Tu bi mjeru danas vjerojatno uveli liječnici koji tvrde da štikle "pritišću stopala i prste, oštećuju zglobove…", i ne preporučuju ih duže od par sati dnevno. Ipak, štikla daje koji centimetar visine i uljepšava izgled noge, a seksi dojam ne treba ni spominjati. Mnogima je to i više nego dovoljno.