Bojenje i posvjetljivanje kose
NAJGORI SCENARIJ: Iritacija vlasišta
KOLIKO GOD su današnje boje za kosu usavršene i rizik od oštećenja kose sveden na minimum, ipak je riječ o kemikalijama koje ostavljaju određene posljedice na zdravlje kose.
Kad bojite kosu, peroksid ili amonijak iz boje s vlasi sastruže prirodni pigment, promijeni prirodnu strukturu vlasi i učini je debljom. Taj proces omogućava da boja prodre u poroznu strukturu vlasi i veže se uz nju. Svaki put kad bojimo kosu ponavljamo isti proces, što s vremenom kosu oštećuje, isušuje i čini lomljivom.
Istina, frizersko-kozmetička industrija svakodnevno lansira poboljšane formule boja i proizvoda za njegu kose poslije bojenja, kojima uspijevamo regenerirati i održati zdravlje kose. No pokazalo se da proizvodi za njegu djeluju samo privremeno, a kao najgori efekt, osim isušivanja kose, javlja se kronično perutanje vlasišta.
U takvim slučajevima, opcija je prelazak na boje koje ne sadrže kemikalije poput peroksida i amonijaka, no to znači da se morate odreći drastičnijih promjena boje kose. Ako ste spremni na promjenu boje dva do tri tona, potražite semipermanentne boje koje ne sadrže amonijak, ili boje biljnog porijekla. Bojite li kosu sami, strogo se pridržavajte preporuke o vremenu držanja boje na kosi – sve preko preporučenog vremena kosu će izložiti isušivanju.
Drugo rješenje su pramenovi, kojima možete postići drastičnije prijelaze, no boja ne smije doći u dodir s vlasištem.
Izvor: cosmopolitan.hr