Rok trajanja šminke, trajanje šminke
Ako osjetite da miriše na pastele, oprostite se od omiljenog ruža
ŠMINKU STARU i koliko god nam dragu jednoga dana moramo baciti. Konzervansi u šminci koji je čuvaju od kvarenja (takozvana stabilnost preparata) s vremenom se razgrađuju i ne samo da više ne čuvaju našu dragocjenu šminku, već tko zna kakvi to novi čudni spojevi u njoj nastaju.
Ako nema konzervansa, nema ni zaštite od neželjenih stanovnika, odnosno gljivica i bakterija.
Neka šminka dulje traje jer, pojednostavljeno, oko njezine se stabilnosti bogatiji prozivođač više potrudi, a s druge strane prirodnu je šminku najpametnije što prije potrošiti. Svi preparati u kojima se nalaze neki “čudotvorni” vitamini, kolageni ili sada vrlo moderna hijaluronska kiselina, manje su postojani.
Prčkaju gljivice i bakterije
Farmaceutkinja Anita Bujanić, inače konzultantica za kozmetologiju i kozmetičku znanost, objašnjava što se to na našoj koži može dogoditi ako koristimo umirovljenu šminku.
– Sastojci koji mogu nastati kvarenjem proizvoda mogu uzrokovati niz dermatoloških promjena poput iritabilnog dermatitisa, alergijskog dermatitisa, perioralnog dermatitisa, fotosenzibilizacije (pogotovo citrusi-bergamot u make-up proizvodima), postoji rizik od nastanka depigmentacija kože – upozorila je.
Također, farmaceutkinja je rastumačila i kako to zapravo gljivice i bakterije “prčkaju” po našoj šminci.
– Osim što razgrađuju sastojke kozmetičkog proizvoda, proizvode i svojevrsne štetne metabolite koji mogu uzrokovati ne samo iritacije i alergijske kožne reakcije, nego u ozbiljnim slučajevima dovesti i do opasnih infekcija.
Najveći rizik po zdravlje predstavljaju vrste Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, gljivice Candida albicans, te plijesni vrste aspergillus, penicillium i rhisopus – navela je Bujanić pa napomenula kako je svojevremeno u ispitivanju uzroka teške dermatoze kod jedne starije žena ustanovljeno da je uzrok – stari puder.
Čuvajte se ječmenca
S druge strane, oftalmolog dr. Hrvoje Raguž ističe da je možda najveća opasnost od šminke začepljenje pora spojnice oka zbog nanošenja olovke ili maskare na unutarnji rub vjeđa (ispod trepavica prema oku), jer može nastati ječmenac.
– To lijepo izgleda, ali ne bih to preporučio niti jednoj ženi – rekao je, a s tom se tvrdnjom složila i njegova kolegica iz struke dr. Nadežda Bilić.
– Sve što dolazi u dodir s kožom vjeđa ili spojnicom oka (konjunktiva), može izazvati alergijske ili upalne reakcije oka, vjeđa i okoline – potvrdila je dr. Bilić pa upozorila.
Olovke koje iritiraju
– Najčešće alergogeno djeluju sjenila za oči čije su teksture u prahu i različite olovke, a manje maskare za trepavice, iako i one mogu izazvati iritaciju i alergiju. Osobito ako se nanose tako da se prenesu na spojnicu oka ili sam rub vjeđe. Uvijek je moguća i infekcija oka starom šminkom jer se na maskarama, ali i na kremastim sjenilima rado razvijaju bakterije koje mogu izazvati infekciju oka – objasnila je.
Anita Bujanić, farmaceutkinja: Često smo sami krivci za brže starenje kozmetike
Kako točno možemo ustanoviti je li šminka za baciti?
– Svaka promjena svojstava šminke – mirisa, izgleda, boje, nastajanja grudica ili kapljica ulja na površini i slično, znak su da trebate odbaciti takvu šminku, neovisno je li rok valjanosti prošao ili nije. Primjerice, ruž kojemu je prošao rok trajanja najčešće ima miris poput masnih bojica za slikanje.
Koje oznake na pakiranjiu moramo pogledati?
Rok valjanosti preparata kojeg je proizvođač dužan označiti na primarnoj ili sekundarnoj ambalaži u obliku datuma vrijedi za neotvoreni proizvod skladišten u “idealnim“ propisanim uvjetima, a znak “otvorene teglice“ i (broj upisan u njoj) označava trajnost proizvoda od otvaranja.
Utječemo li i mi sami na brzinu starenja šminke?
Glavna je greška, primjerice, višestruko “potiskivanje“ aplikatora maskare jer samo potičemo kvarljivost proizvoda zbog ubacivanja zraka. Ukoliko rumenilo držimo otvoreno u kupaonici u kojoj ste se upravo tuširali, zbog velike vlažnosti će biti znatno veći rizik od kvarljivosti. Koliko god banalno zvučalo, promjena kemijskog sastava šminke ovisi i o – kemijskom sastavu!
Bez sapuna i vode nema čišćenja
Osim starog pravila da svoju šminku nikada ne posuđujemo nekom drugom i obrnuto, žene moraju voditi osnovnu higijenu lica prema starim pravilima.
Što god govorili, bez vode i sapuna nema čišćenja lica. A time ćete manje unositi bakterije na područje oka, ali i cijelog lica.
Oftalmolozi zaključuju da su najčešći simptomi alergije “svrbež i crvenilo spojnice oka, ali i rubova vjeđa koji mogu biti crveni, ljuskavi i podraženi”.
– Koža vjeđa na alergiju reagira zadebljanjem, crvenilom, svrbežom i nabiranjem kože koja postaje hrapava – upozorila je dr. Bilić.
Parfemi – Čuvajte ga od sunca i topline (Od 6 mjeseci do 2 godine)
Koji god parfem koristili, dakle skuplji ili jeftiniji, morate ga čuvati na tamnom i po mogućnosti hladnijem mjestu, pa kupaonica nije najbolje rješenje. Jeftini parfemi brže se kvare, a oni skuplji mogu trajati dvije godine.
Ruževi i sjajila – Samo obične teksture trajat će mnogo dulje (Od 3 mjeseca do 2 godine)
Ruževi za usne uvijek će trajati dulje nego razna sjajila, posebno ako sjajila imaju sastojke koji usne povećavaju poput silikonskih umetaka. Također, ruževi koji u sebi imaju dodatke za povećavanje usnica (bubrenje) ili bilo kakve hranjive sastojke brže se kvare jer su podložniji razvoju gljivica i bakterija.
Sjenila za oči – U prahu su najsigurnija (Od 1 do 2 ili više godina)
Moderna kremasta sjenila nisu postojana poput onih u prahu. Na sjenilu najteže primjećujemo kvarenje, a naše su oči naj-osjetljivije na promjenu kemijskog sastava.
Maskare – Njih treba mijenjati svakih par mjeseci (Od 3 do 6 mjeseci)
Ovisno o tome je li maskara, kao i u slučaju ruževa, obična ili sadrži neke specijalne sastojke koji omogućavaju efekt umjetnih trepavica, ona bi se trebala baciti u smeće nakon najviše šest mjeseci. Stalnim utiskivanjem četkice ona se brže kvari nego bilo koja druga šminka, a kako je nanosimo uz rub spojnice oka, riskiramo razne infekcije i ječmenac.
Olovke za oči – Nemojte gubiti poklopac (Od 1 do 2 ili više godina)
Olovke za oči držimo godinama, i to bez poklopca! Spašava nas tek činjenica da ih moramo redovito šiljiti, no pitanje je koliko je prljavo šiljilo. Skupe olovke obično se koriste do 36 mjeseci, a jeftinije treba bacati mnogo prije. Sigurno ste bar jednom primijetili da vam je olovka izgubila na pigmentu…
Rok trajanja šminke, trajanje šminke