PROBLEMI SA suhom kožom tijela i lica, a nerijetko i vlasišta razlog su zbog kojeg ljudi sve više posjećuju dermatološke ordinacije, posebice zimi.
To i ne čudi s obzirom na to da su najčešći uzroci suhoće kože skupina vanjskih čimbenika, prvenstveno klimatski utjecaji, vjetar i hladnoća, kao i centralno grijanje. Bez obzira na uzrok, uvijek je prisutan osnovni problem – problem zadržavanja vlage u površinskom sloju kože.
Naime, koža u svom površinskom sloju sadrži hidrolipidni dvosloj odgovoran za sprečavanje gubitka vode iz tog sloja kože i kad, iz raznih razloga, dođe do oštećenja tog hidrolipidnog dvosloja, nastupa gubitak vlage praćen suhoćom koja može biti različitog intenziteta, od bezazlene suhoće do one koja uzrokuje pojavu ekcema velikih površina. Osim ekcema, česti simptomi suhoće kože su grubost, prhutanje, zatezanje, crvenilo, svrbež i pečenje, a tako oštećena koža lako se može dodatno inficirati bakterijama i virusima, što zahtijeva i dulje liječenje. Sve to je više nego dovoljan razlog da posvetite posebnu pažnju koži uoči zimskih mjeseci, posebno ako je i inače suha.
* Pomoć iz dermokozmetike
Pripazite na izbor sredstva za kupanje ili tuširanje, kao i onih za svakodnevnu njegu. Odaberite preparate specifičnih formula koje dubinski obnavljaju suhu kožu, regeneriraju hidrolipidni zaštitni sloj, vraćaju joj elastičnost i osjećaj ugode. Takvi proizvodi, visoke tolerancije i dermatološki testirani, koji sadrže esencijalne masne kiseline, ureju, ceramide, hijalurnosku kiselinu i druge specifične sastojke, pripadaju skupini tzv. dermokozmetičkih proizvoda. Razlikuju se od "klasične" kozmetike po tome što imaju aktivne sastojke, a još ne spadaju u grupu lijekova.
* Ne zaboravite vrat i dekolte
Često se zaboravlja da je njega kože vrata i dekoltea jednako važna kao i njega kože lica. Nažalost, većina žena godinama njeguje samo kožu lica, dok koži vrata i ruku obično počnu posvećivati pažnju tek kod uznapredovalih simptoma bora, mrlja i bradavičastih izraslina, a tada je već kasno za značajnija poboljšanja. Stoga imajte na umu da jednaku i istovremenu njegu pružate i koži vrata, dekoltea i ruku.
Odličan tretman za „vraćanje“ vlage koži lica, vrata, dekoltea i ruku je mezoterapija, koju treba provoditi u ponavljanim tretmanima tijekom kojih se u kožu unose vitamini, aminokiseline, koenzimi, nukleinske kiseline, minerali, antioksidansi i, naravno, hijaluron, koji ima najveću ulogu u vraćanju vlage kože. Također, ako stanje kože lica, vrata, dekoltea i ruku to dopušta, dobro je učiniti piling kako bi se uklonio površinski sloj mrtvih stanica, a nakon toga nanijeti hranjivu masku, namijenjenu rehidraciji i regeneraciji kože. Poželjno je da to budu intenzivni tretmani koji se provode po savjetu i pod kontrolom dermatologa, a nakon profesionalnih tretmana, dermatolog će vas uputiti kako da tretmane održavanja nastavite preparatima za kućnu uporabu.
* Protiv suhoće iznutra
U otežanim zimskim uvjetima odgovarajuća vanjska njega nije dovoljna, već kožu treba nahraniti i iznutra, a to znači da bi bilo poželjno uzimati vitaminske preparate koji sadrže esencijalne masne kiseline i specifičan omjer vitamina i minerala, te tako utječu na zadržavanje vode u stanicama.
* Njegujte usnice
Tijekom nepovoljnih vremenskih prilika simptomi isušenja javljaju se i na usnicama koje sve više pucaju, uz razvoj bolnih ragada. Osobama s ovim problemom savjetuje se primjena vazelinskih preparata uz dodatak E vitamina, koji će dovesti do brzog smanjivanja simptoma isušenosti usnica.