Dječja kozmetika – štetnost
Kozmetički proizvodi poput maskare, sjenila i pudera sadrže kemikalije koje se mogu povezati s rakom, neplodnošću i neravnotežom hormona, pokazalo je američko istraživanje.
Studija, koju je proveo The Environmental Working Group (EWG) iza Washingtona, utvrdila je da je opasnost od obolijevanja to veća što su djevojke mlađe.
Većina djevojaka ne šminka se prije 11 godine, međutim, neki kozmetički proizvodi dostupni su čak i djeci od šest godina.
EWG je otkrio da svi proizvodi koje koriste djevojke u dobi između 14 i 19 godina sadrže štetne tvari poput ftalata, triklosana, parabena i umjetnog mošusa.
Ove su tvari već ranije povezane s hormonalnim problemima i rakom, a znanstvenici vjeruju da izazivaju i depresiju.
EWG-ova studija otkrila je da tinejdžerice uglavnom koriste 17 kozmetičkih proizvoda dnevno, a odrasle žene manje – 13.
Stacy Malkan, voditeljica Kampanje za zdravu kozmetiku, kaže kako većina djevojaka već u tinejdžerskim godinama šminkanje usvaja kao dnevni ritual.
– Kako se slojevi nižu tako se povećava izloženost opasnim kemikalijama – upozorava Malkan.
Dječja kozmetika – štetnost