Anoreksične manekenke
Anoreksične manekenke
Njihov se cijeli život vrti oko brojanja kalorija, oko izbora hrane i planiranja obroka. Apsurdno, jer u hrani uopće ne uživaju. Štoviše na hranu gledaju kao na neprijatelja koji stoji na putu njihovoj sreći.
Opsjednuti su i svojim tijelom, a ustvari ga mrze, smatrajući ga toliko ružnim da se osjećaju nezadovoljno, tužno i osamljeno. Njihovo samopouzdanje i samopoštovanje je ravno ništici. Riječ je o osobama koje pate od poremećaja u prehrani.
Gotovo polovina adolescentica u Hrvatskoj je na nekom obliku dijete, a čak i u dobi prije puberteta djevojčice su svjesne svoje težine i razmišljaju o kalorijskoj vrijednosti hrane. Dio ih smatra da se može živjeti i od samo pet zrna grožđa i čaše soka dnevno.
U Hrvatskoj, procjenjuje se, oko četiri posto populacije boluje od poremećaja u prehrani, poput anoreksije i bulimije, s tim da je među njima najviše djevojčica i djevojaka, obično već u dobi od 10 do 35 godina.
Iako su danas najrašireniji prehrambeni poremećaji, anoreksija i bulimija bili poznati još od najstarijih vremena, ne može se poreći da su tek unazad nekoliko desetljeća privukli znatniju pozornost šire javnosti, naprosto zato što je trend opsjednutost izgledom i kontrola apetita sve izraženiji.
Svako malo se medije i modnu industriju napada kao glavne krivce za nastanak poremećaja prehane. Prije nekog vremena na sva se zvona objavljivao rat premršavim manekenkama i tražilo njihov progon s modnih pista, a zaboravljalo se da netko od manekenki i zahtjeva određenu težinu, ako žele doći do posla.
Potom se drvlje i kamenje obrušilo na modne kreatore, koje se optužilo da su homoseksualci koji žele žene bez oblina, pa ih tako i oblikuju krojeći modele konfekcijskih brojeva 32 i 34.
Mediji i modna scena u nekoj su mjeri plodno tlo za nastojanja pojedinaca da dosegnu idealnu težinu, međutim, to što nismo svi anoreksični dokaz je da je ipak riječ o nestabilnim osobama, kojima je okidač za poremećaj u prehrani nešto drugo, a ne slika mršave glumice ili pjevačice koja im je idol.
Stručnjaci kažu da uz ozbiljne simptome depresije, sklonosti povlačenju od društva, razdražljivosti, nesanice i smanjenog interesa za seksualnost, osobe koje pate od poremećaja u prehrani često pokazuju i opsesivno-kompulzivno ponašanje koje karakterizira stalno brojanje kalorija, misli na hranu, izgled tijela ili tjelesnu težinu. Ne vole jesti pred drugima, ljute se radi svake situacije koja im izmakne kontroli.
Slogan, ako se to uopće može nazvati tako: »Smršavi ili umri«, prosječnoj se osobi može učiniti kao loša dosjetka, međutim, za one koji su toliko okupirani svojim tijelom i kilogramima i koje 50 puta dnevno staju na vagu, svaki dekagram viška novi je razlog za depresiju. A opsesivna želja za što mršavijim izgledom polako ali sigurno odvodi u smrt.
Anoreksične manekenke