Uređenje akvarija
ZA PODLOGU koristimo šljunak ili pijesak.
Ovisno o želji i biotopu akvarija odabiremo granulaciju pijeska ili šljunka. Kod odabira šljunka i kamenja pripazimo da ne odaberemo neku vrstu vapnenca koji se otapa u vodi i koji šteti našim ljubimcima.
Podloga služi za sađenje i uspješan rast bilja, te za prihvat ribljeg fescesa koji nam ujedno služi kao gnojivo za biljke. Ako smo u blizini rijeke, potoka ili nekog jezera, možemo tamo uzeti kamenje.
Takvo kamenje je "provjereno" i vrlo vjerojatno se neće otapati u vodi. To je kamenje još poželjno iskuhati u vreloj vodi kako bismo uništili nepoželjne mikroorganizme iz prirode i bakterije. Ne smije se uzimati kamenje iz mora koje je slano i koristiti ga u slatkovodnom akvariju.
Za bolji dojam, a i za lakše postavljanje biljaka dobro je napraviti reljefnu podlogu, tako da je više šljunka i kamenja u stražnjem dijelu akvarija, gdje će poslije doći biljke višeg rasta. Krupnije kamenje poželjno je posložiti tako da čini rupe i špilje.
U dekoraciju ubrajamo: panjeve, kamenje, umjetne stijene, pozadinske tapete, kupljene keramičke ukrase i sve drugo što tržište nudi. Kako svaki pravi akvarist teži tome da njegov akvarij bude i izgleda što prirodnije, izbjegava se bilo koja umjetna dekoracija u akvariju, a i estetski se ne uklapa. Umjesto toga, koristimo prirodne materijale kao što su: pravo drvo ili grana, kamenje i biljke za akvarij. Pozadinske tapete također znaju estetski odstupati i mogu biti prešarene. Bolje je koristiti tapete s jednom bojom (crna, plava, smeđa, tamnocrvena…) ili neki uzorak prirode kao što su kamenje, stijene i slično.
Postoje neke vrste ribe (ciklidi) s kojima nije moguće držati većinu bilja, ali na svu sreću većinu ciklida možemo bez problema držati u akvariju s biljkama.
Akvarijsko bilje ima puno uloga u akvarijskom svijetu i zbog toga ga je obavezno imati u akvariju. Biljke uklanjaju nitrat iz vode, koji je u velikoj količini štetan ne samo za biljke nego i za ribe, a uz to pospješuje rast algi. Biljke su zaslužne i za proizvodnju kisika, bez kojega ne bi bilo života (ni na zemlji, pa tako ni u vodi). Pa zbog toga je najbolje koristi pravo (živo) bilje koje proizvodi kisik.
Kod sadnje biljaka preporučuje se sadnja visokih u stražnjem dijelu akvarija, a u prednjem dijelu onih nižeg rasta (aquascaping). Kombinirajte više vrsta biljaka. Kod sadnje treba uzeti u obzir da neke biljke brzo i puno narastu pa ne treba pretjerivati.
Uređenje akvarija