Kućni ljubimci ptice
VEĆINA PAPIGA je iz područja u kojima je jako vruće.
Nimfe i tigrice porijeklom su iz Australije, gdje žive u stepama, agapornidi potječu iz Afrike. Svakodnevno u ranim jutarnjim satima uživaju kupajući se u rosi koja se skuplja na onih nekoliko travčica, a to im služi i ako izvor vode. Stoga ne začuđuje da se mnoge papigice i dan danas jako vole kupati ili tuširati, a kod mnogih, poglavito većih papiga, kupanje je uvjet za fizičko i psihičko zdravlje kojim sprečavate probleme s perjem, dišnim sustavom, psihom…
Za kupanje im može poslužiti veliki tanjur, plastična posudica, podložak za teglu za cvijeće. Bilo koju od tih kadica moramo detaljno očistiti i oprati te onda napuniti mlakom vodom. Nekim pticama je draže kupati se u mlakoj vodi, neke više vole hladniju. Isprobajte obje opcije kod vaše ptice i držite se onoga što je njoj draže. Tu posudicu, ovisno o veličini, možete joj stavit u kavez ili izvan njega. Također, osobito za tigrice, postoji i poveći broj raznih kada koje se direktno objese na vrata kaveza. Sami morate isprobati sviđa li se više vašoj papigici ta opcija jer se neke ptice ne vole kupati u takvoj posudici.
Kada je jako vruće, kadicu/posudicu s vodom možete ponuditi i svakodnevno. Ne smijete vodu ostaviti dulje od 10-ak sati, osobito ako posudicu držite na dnu kaveza. Najbolje je navečer izvaditi posudicu i detaljno je oprati te pripremiti da čeka sutrašnju uporabu. Ako voda u posudici bude onečišćena izmetom, treba je odmah izvaditi, detaljno oprati i napuniti svježom vodom.
Međutim, vaša papigica možda više voli tuširanje što se radi tako da pomoću male boce za špricanje pokušavamo oponašati kišu. Možete koristiti bilo koju "špricalicu" za cvijeće, bilo onu na ručni pogon ili onu koja radi na tlak. Bitno je da kupite novu bocu jer bilo kakve kemikalije koje su u njoj bile, pa makar i prije godinu dana, mogu naškoditi vašoj ptici i u najmanjim količinama. Dakle, ako je u toj boci jednom davno bilo gnojivo, deterdžent ili što god drugo, radije nabavite novu. Cijene nisu previsoke, tako da se investicija sigurno isplati.
Što se same tehnike tiče, idealno je staviti pticu na kavez ili na njeno igralište te početi špricati pod kutom odozdo prema gore (izaberite najfiniji mogući mlaz kapljica, poput vodene prašine). Tako će kišica padati na pticu odozgora, a boca će biti niže od ptice i neće je dodatno plašiti.
Mnoge ptice se u početku jako boje zvuka špricanja i same boce. Ponekad je potrebno pticu "prisiliti" na tuširanje. To ćete učiniti tako da pticu ostavite u kavezu te počnete špricati po kavezu, bez obzira na to ako ptica bježi. Zvuči okrutno, ali na taj način ptici ne činite ništa nažao, ne možete je ozlijediti, a najkasnije nakon dva-tri puta će početi uživati u tuširanju. Takva prisila ne smije trajati dulje od dvije tri minute. Idealno vrijeme za prvi pokušaj je po ljetnim vrućinama, kada većina papiga ionako osjeća potrebu za hladnim osvježenjem.