Frizeri za pse
KAŽETE LI DA SVOG psa vodite frizeru, a sugovornik Vas čudno i upitno pogleda, ne uzrujavajte se, a posebno neka Vam ne bude neugodno, jer za to nema razloga.
Uređivanje pasa datira još od 16. st., a danas je sramota vidjeti zapuštenog lajavca. Svog ljubimca možete urediti u nekom od specijaliziranih salona za šišanje pasa ili na vlastiti rizik odvesti nekoj osobi koja je zaključila da je to lak i zgodan posao, pa se u nekom sobičku uhvatila šišanja pasa. Ako niste sami vični češljanju, kupanju i šišanju svog ljubimca onda ga odvedite frizeru, groomeru koji će stručno i kvalitetno napraviti sve ono što je potrebno da bi Vaš ljubimac ljepše izgledao i bolje se osjećao. Koliko god im sam postupak šišanja i kupanja (a nekima posebno češljanja) nije drag, toliko će im nakon toga biti ugodnije.
Prvi standardi frizura za određene pasmine pojavili su se u 18. st. u Francuskoj u vrijeme Luja XVI kada uređivanje pasa postaje moda aristokracije, a toy pudla službeni pas dvora. I dok se u svijetu već otvaraju wellness centri za kućne ljubimce, kod nas se tek zadnjih nekoliko godina povećao broj profesionalaca koji žive od psećih frizura. Prvi specijalizirani saloni za šišanje pasa otvorili su se prije petnaestak godina, a danas ih ima gotovo u svim većim gradovima Hrvatske.
Osim održavanja krzna psu treba očistiti uši, podrezati nokte, očistiti analnu žlijezdu. Kvalitetni saloni rade s preparatima koji odgovaraju tipu dlake pojedinog psa, a po potrebi tretiraju medicinske probleme vezane uz dlaku i kožu. Tretmani traju od 1 do 3 sata, ovisno o veličini psa i stanju dlake. Kroz to vrijeme groomer ima priliku detaljno pregledati svaki centimetar Vašeg ljubimca i pravovremeno Vas uputiti veterinaru ukoliko primijeti neki zdravstveni problem. Također, profesionalni saloni trebali bi imati sterilizator za pribor kojim uređuju ljubimce.
Cijene ove osnovne njege kreću se od 100 kuna za male kratkodlake pasmine pa čak do 300-tinjak kuna za manje dugodlake zapuštene pasmine. Ako imate velikog psa, raspitajte se koji saloni ih primaju, jer većina ih uređuje samo male pse. Salona je najviše, kako se i očekuje u Zagrebu, a koji izabrati ovisi o tome gdje živite i kakve preporuke salon ima. U svakom slučaju, osim preporuke bitan je i Vaš dojam, a ključno je to kako osoblje postupa s Vašim ljubimcem.
U salonima će Vam uglavnom reći da možete otići nešto obaviti dok je pas na tretmanu. To Vam kažu zato što su psi u pravilu puno mirniji kada vlasnika ne vide i ne čuju. Pseća psihologija Vam je u stilu: "Zašto ja tu moram mirno stajati, kada bih sad najradije trčao po livadi i igrao se?! Mama, tata, spasi me!". U protivnom uporno pokušavaju skočiti sa stola vlasniku u ruke, a tako nemirnog psa jako je teško šišati. Ipak treba cijeniti Vaše nepovjerenje, pogotovo ako ste prvi put u nekom salonu.
Psa u salon možete dovesti i samo na češljanje ako Vama to predstavlja problem, što je naročito važno kod maltezera, ši cua, afganistanskih hrtova i sl. Pse koji nemaju prirodni ciklus promjene dlake iz zimske u ljetnu i obrnuto, potrebno je šišati ili trimati svaka dva do tri mjeseca. Iako cijene za neke nisu mali iznosi, svaki bi vlasnik morao znati da zapuštena dlaka šteti zdravlju njegova ljubimca. Ispod takve dlake mogu nastati različiti dermatološki problemi čije će liječenje iziskivati mnogo više novaca od redovitog održavanja.