Akvarij s ribicama
JEDNA OD NAJLJEPŠIH mogućnosti da dio prirode imate u svojem domu jest akvarij s ribicama.
Mnoštvo šarenih, veselih stanovnika koji se živahno kreću pred vama svaki će vas put iznova oraspoložiti i opustiti, istodobno vam pomažući da zaboravite svakodnevne probleme. To će potvrditi svaki zaljubljenik u akvaristiku, a ako dodate i činjenicu da će ostali ukućani, osobito djeca, imati priliku naučiti ponešto korisno o životu ribica, zaključit ćete da je mali akvarij zaista višestruko koristan.
Radije nego za psa ili mačku, mnogi roditelji za početak odluče kupiti djetetu akvarij. Ipak, prije nego što se upoznate s veselim vodenim stanovnicima, trebate doznati više o načinu života pojedinih vrsta riba. Sve je uglavnom veoma jednostavno jer ćete, osim početne pripreme, imati malo obaveza i financijskih izdataka oko akvarija (podrazumijeva se da nećete u svijet akvarija ući s najskupljim i najzahtjevnijim ribicama).
Za početnike je najbolji izbor zlatna ribica (carassius auratus) koja je član porodice šarana i danas najčešći stanovnik akvarija.
Voda je najvažniji dio akvarija
Akvarijska voda je najvažniji dio akvarija. Ima osobine koje dijelimo na kemijske i fizičke. Fizička svojstva vode su: temperatura, boja, čistoća i miris. Temperatura je jako važna i ovisi o vrsti riba koje ćemo držati u akvariju. Utječe i na kemijske osobine kao što su količina kisika, CO2, nitriti, nitrati… Miris vode nam govori o njenoj kvaliteti. Ako voda smrdi po amonijaku (mirisu pokvarenih jaja), onda imamo povećano raspadanje organskih tvari. Takav problem rješavamo promjenom vode i to postupno (ne sve isti dan, nego jednom tjedno). Boja vode nam je siguran pokazatelj bioloških procesa u akvariju.
Kemijske osobine su: tvrdoća (karbonatna i nekarbonatna), količina razgrađenih plinova (kisik, klor, ugljendioksid, sumporovodik itd.) i pH (lužnatost i kiselost). Sve ove osobine ovise jedna o drugoj pa ako jedna od njih nije u granicama normale, bit će problema i s ostalim vrijednostima. Tvrdoća vode utječe na razvoj organizama u akvariju. Održava količinu soli i minerala u akvariju koji su jako važni za funkcioniranje organizama u akvariju. Ovisno o ribi, voda mora biti lužnata ili kisela. Razgrađeni plinovi u akvariju ne smiju biti ni premali, a ni preveliki jer može doći do velikih posljedica, npr. ugibanje riba. Treba jako dobro paziti na sve te faktore, a za najlakšu kontrolu možemo kupiti već gotove testere za sva kemijska svojstva koja su bitna u akvariju.
Akvarij s ribicama