Prodaja gramofona
Imati dobar gramofon za neke ljude je potreba – jer se nisu odrekli kolekcije vinilnih LP ploča. Za neke je gramofon stvar ukusa – jer posrijedi su ponekad prekrasno dizajnirani uporabni predmeti koji, k tome još, ljepše od bilo kojeg digitalnog uređaja reproduciraju glazbu.
A za neke je imati gramofon u kući pitanje prestiža – jer žele imati stvar za kojom će “sliniti” njihovi kućni prijatelji.
Razloga za kupnju gramofona, dakle, ima više – jedan od važnijih je i povratak vinila – pa čak i oni koji danas gramofon smatraju tek kapricom dokonih poklonika analognih uređaja teško da će ostati ravnodušni spram ljepote vizualnog dojma gramofona.
Još da ih čuju kako sviraju, vjerojatno bi i sami počeli razmišljati o nabavi jednog takvog uređaja s dušom koji je posve kompatibilan s modernijim načinom slušanja glazbe na iPodu bez kojeg, recimo, ne mogu više zamisliti ni jedan dan života i nosim ga u džepu kud god da krenem.
Dobar gramofon, s ručicom, glavom i iglom – nećete vjerovati – moguće je nabaviti već za 1498 kuna, koliko košta minimalistički dizajniran model RPM1 austrijske tvrtke Pro-Ject.
Top-modeli
Njezin moto “Go Analogue” i u trećem mileniju zvuči kao dobar savjet, posebice ako se uzme u obzir da je “kultura slušanja vinilnih ploča posve opravdan životni stil usko povezan s čežnjom za emocionalnijom i boljom kvalitetom zvuka”.
Pro-Jectovi top-modeli također nisu preskupi; koštaju od 5000 do 10.000 kuna, a u tom rasponu cijena možete nabaviti i “početne”, a ipak predivno dizajnirane i viskokokvalitetne gramofone slovenskog hi-end fanatika Kuzme (model Stabi S2) i njemačke obitelji Suchy, odnosno njihove tvrtke Cleraudio (modeli Emotion).
Naravno, skuplji modeli gramofona Clearaudia i Kuzme, baš kao i uređaji engleskih kompanija SME, Michell, Oracle i Rega – ponekad i bez ručica, glave i igle koje plaćate posebno – koštaju više od pet, pa čak i deset tisuća eura.
No, ti “state of the art” uređaji vrhunskim spojem dizajna od kojeg zastaje dah, superkvalitetnih materijala i superprecizne izrade – osim što izradom i trajnošću najčešće opravdavaju visoku cijenu – podsjećaju i na doba kad je Europa bila sinonim za proizvodnju najkvalitentijih, najpreciznijih i najzahtjevnijih uređaja koje nismo bacali sezonski, nego čuvali i koristili niz godina, pa čak i cijeli život. Samo jedan pogled na ove gramofone, o slušanju glazbe da i ne govorimo, daje nam razloga žaliti za vremenima u kojima se proizvodnja nije odselila na Daleki istok.
Vjerujte, čak i osnovni modeli gramofona ovih europskih prozivođača, dakle oni koji koštaju od 1500 do 2500 kuna, trajat će vam dulje od bilo kojeg CD playera s Dalekog istoka.
Dakle, gramofoni su i danas posve funkcionalni uređaji koji vas u konačnici koštaju isto koliko i tri-četiri CD playera, a toliko ćete ih, ako ne i više, sigurno promijeniti tijekom radnog vijeka jednog gramofona.
Kulerski doživljaji
Ako imate kolekciju vinila s kojom do sada niste znali što ćete ili onu koju biste željeli češće rabiti, ako ste se uželjeli malo “arheološke” potrage za nekom starom LP pločom ili želite čuti kako na vinilu zvuče novi radovi Dylana, Springsteena, AC/DC, Coldplaya, Radioheada, Kings Of Leon, Foo Fightersa, Amy Winehouse, Norah Jones ili Duffy – o jazzu da i ne govorimo – našli ste sebi barem jedno opravdanje za nabavu dobrog, ne starog nego novog gramofona.
Uostalom, gušt slušanja glazbe s vinilnih LP ploča u sferi je kulerskog audiofilskog doživljaja kakvog vam ni najbolji i najskuplji CD playeri neće moći priuštiti jer ništa se ne može mjeriti s toplinom zvuka vinilne LP ploče pažljivo položene na tanjur jednog od ovih predivnih gramofona.
Prodaja gramofona