Ulaganje u investicijske fondove
OTVORENI INVESTICIJSKI fond je zasebna imovina bez pravne osobnosti koji nastaje uplatama ulagača, a podijeljena je na udjele koje ulagači kupuju kada izvršavaju uplatu.
Sredstva ulagača nalaze se na skrbničkom računu u depozitnoj banci te su na taj način odvojena od poslovanja samog društva za upravljanje ali i od poslovanja depozitne banke kako bi se postigla maksimalna zaštita tih sredstava koja su na taj način potpuno zaštićena u slučaju problema u poslovanju društva za upravljanje ili depozitne banke.
Društvo za upravljanje upravlja tim sredstvima na taj način da ih ulaže u razne vrijednosne papire kako je to propisano statutom i prospektom pojedinog fonda te pokušava ostvariti dobit za svoje ulagače.
Društvo svoje usluge naplaćuje kroz naknade, pa tako postoje upravljačka naknada te ulazno izlazne naknade i naknada depozitnoj banci. Ulazno izlazne naknade ukoliko postoje, što ovisi o politici pojedinog fonda se naplaćuju prilikom uplate ili isplate tj. odbijaju se od iznosa, dok se upravljačka naknada i naknada depozitnoj banci naplaćuju svakodnevno iz cjelokupne imovine fonda te su na taj način uračunate u vrijednost udjela i za ulagača su "nevidljive".
Nadzor nad poslovanjem investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj vrši Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga koja ujedno izdaje i ovlaštenja za rad društava za upravljanje te osoba koje rade na poslovima upravljanja imovinom.
Također je važno napomenuti da sredstva uložena u investicijski nisu vezana te ulagač u bilo kojem trenutku može podnijeti zahtjev za prodaju udjela, a sredstva se isplaćuju u zakonski propisanom roku od najviše sedam dana.
Pristup fondu vrši se na taj način da se podnese zahtjev za kupnju udjela i nakon toga se vrši uplata, te u roku od desetak dana ulagač na adresu dobije izračun broja kupljenih udjela. Procedura za prodaju udjela je vrlo slična; podnosi se zahtjev za prodaju udjela, te se sredstva isplaćuju na račun ulagatelja.
Ulaganje u investicijske fondove