Plastična boca
Plastična boca razgrađuje se 1000 godina
FLAŠIRANA VODA, omiljeni modni dodatak svih trendsetera, možda jest osvježavajuća, ali nikako nije čista.
Novo istraživanje zaključilo je da proizvodnja flaširane vode ozbiljno onečišćuje okoliš. Deset je tisuća puta skuplje proizvesti flaširanu nego vodu iz slavine, tvrde znanstvenici. Za flaširanu vodu potrebna su golema postrojenja da se izvuče iz zemlje, moraju se dodati velike količine u principu nebitnih minerala, a potom sve to zapakirati i distribuirati, ponekad i na sasvim drugi kraj zemlje.
Da bi se razgradila plastična boca prirodnim putem, potrebno je 1000 godina, a u industrijaliziranim zemljama flaširana voda nije ništa čišća ni zdravija od vode iz slavine. Istraživanje je proveo Earth Policy Institute (EPI), grupa za zaštitu okoliša iz Washington. EPI upozorava da je samo u 2004. godini svijet konzumirao 154 milijarde boca vode, što je porast od 57 posto uspoređujući sa 1999. godinom.
Prema izvješću EPI-ja, koji je objavio britanski The Independent, voda iz slavine dostavlja se kroz infrastrukturu koja se ne razbacuje energijom, a flaširana voda često se šalje na drugi kraj svijeta, pri čemu se troši golema količina fosilnih goriva i ubrzava globalno zatopljenje.
Prije dvije godine, proizvodnja plastičnih boca, u kojima je Amerikancima isporučeno 26 milijardi litara vode, zahtijevala je više od milijun i pol barela nafte, što je dovoljno za pogon 100.000 automobila za godinu dana.