Planiranje budžeta
KAKO USKLADITI vlastita primanja i troškove, a pritom ispuniti i sve manje ili veće želje, bilo da je riječ o novim cipelama, automobilu, stanu ili nekom putovanju, neizbježno je pitanje većine građana nakon što svakog desetog u mjesecu na račun dobiju zarađenu plaću.
Minusi, barem tri bankovne kartice u novčaniku, čekovi i krediti koji nemilosrdno dolaze na naplatu najveći su neprijatelji naših kućnih budžeta. Iako je osnovni princip "financijskog života" velikog dijela građana rad i plaća pa kupnja svega na kredit, stručnjaci upozoravaju da je daleko bolji put za sređivanje osobnih financija eliminiranje dugova, kontrola troškova i štednja, odnosno ulaganje novca.
Drugim riječima, premda većina građana uz svakodnevne troškove nema drugi izbor nego kupiti stan i auto na kredit, svatko od nas ima "rupe" kroz koje nam jednostavno klizi novac. A taj je novac moguće pametno "okrenuti" čak i ako je riječ o samo 200 kuna mjesečno.
Primjer štednje na 10 godina s relativno skromnom kamatom od tri posto pokazuje da ćemo i sa 200 kuna mjesečno u 10 godina uštedjeti oko 28.000 kuna, dok bismo za mjesečnu ratu od 209 kuna dobili kredit od 18.000 kuna. Razlika je nimalo zanemarivih 10.000 kuna!
Da bi se došlo do toga kako zaraditi na vlastitom novcu, prvo treba osvijestiti sve troškove te ih početi planirati, a ne razmišljati o novcu tek kada dođemo do nule ili još gore – minusa. Upravo je poticanje na pomno planiranje vlastitog budžeta jedan od ciljeva radionice "Kako uskladiti primanja i troškove?" koju za građane besplatno organizira Hrvatska udruga banaka.
Neki od njih upravo su na radionici prvi put na papir stavili sve svoje troškove i šokirano odlučili srediti vlastite financije. Drugima se pojavio upitnik nad glavom jer, bez obzira na podulje razmišljanje, ne znaju čak ni približno koliko troše na pojedine stavke – bilo da je riječ o računima, kavama ili benzinu.
– O zdravom financijskom životu možemo govoriti u situaciji kada su nam primanja nešto veća ili jednaka troškovima – jedna je od poruka radionice.
Prema preporukama financijskih stručnjaka koji vode interaktivne radionice HUB-a, upravljanje osobnim financijama svatko od nas treba početi tablicom kućnog budžeta u koju na jednom mjestu "suočimo" sva primanja i troškove. U troškove bi trebalo navesti sve tekuće mjesečne izdatke koji uključuju troškove za režije, prehranu i kućne potrepštine, ostale troškove kao što su javni prijevoz, gorivo, vrtić, novine, kao i izdatke za zabavu – utakmice, kino, kazalište.
U podulju tablicu troškova treba uvrstiti i sve mjesečne troškove za odjeću i obuću, odmore, obrazovanje te ulaganja kao što je životno osiguranje. Za detaljan uvid najbolje bi bilo mjesec dana svaki dan, najbolje navečer, upisivati sve troškove, koliko god oni na papiru izgledali zastrašujuće. Nadalje, napismeno bi trebali definirati i sve kratkoročne i dugoročne ciljeve koji bi trebali biti najbolji poticaj za sređivanje osobnih financija.
– Mjesečni ostatak budžeta moguće je iskoristiti za ratu kredita kojim odmah možemo ispuniti svoje ciljeve, međutim uvijek je bolja štednja i ulaganje kojima ćemo te ciljeve ostvariti sutra – istaknuli su voditelji radionice.
Naravno, uvijek je cilj povećati prihode i smanjiti troškove. Prihode je moguće s jedne strane povećati zahtjevom šefu za povišicom, ako zaključimo da je to realno tražiti, ili pak tražiti poseban izvor prihoda nekim honorarnim poslom ili dodatnom zaradom. Jedan od načina uštede je i informiranje o svim poreznim olakšicama koje su nam na raspolaganju. Rezanjem troškova gdje god je to moguće, pametnim planiranjem i ulaganjem doista je moguće složiti komplicirani puzzle osobnih financija, uskladiti sve želje i mogućnosti te u konačnici poboljšati kvalitetu života.
SAVJETI
– redovno voditi pismenu evidenciju troškova
– barem mjesec dana svaki dan evidentirati sve troškove
– definirati kratkoročne i dugoročne ciljeve
– mijenjati loše navike
– planirati troškove
– dogovor o troškovima ako je više članova u kućanstvu
– izbjegavati minuse i ostale vrste zaduživanja
– informirati se o potrošnji i ulaganjima
– uskladiti želje i mogućnosti.