Kako otvoriti paypal račun
NAKON ŠTO su brojni hrvatski surferi godinama samo gledali izloge najvećeg svjetskog aukcijskog portala eBaya frustrirani zato što nemaju pristup u globalni hipermarket gdje se uz malo spretnosti može kupovati po cijenama kojiima ne može parirati niti jedna domaća rasprodaja, nakon pisanja brojnih peticija bankama i samom servisu, PayPal je krajem 2006. godine postao dostupan i Hrvatima.
No i dalje postoje problemi i dileme o tome kako se prijaviti i što je sve potrebno da biste krenuli u najprihvaćeniji svjetski sustav online plaćanja.
Za početak, najvažnija informacija – putem PayPal-a otvorenog iz Hrvatske možete samo plaćati, ali ne i primati sredstva na svoj račun. I ta je mogućnost dovoljna kako biste stupili u svijet eBay-a što je zapravo i glavni cilj većine potencijalnih korisnika s ovih prostora. Kako najveći broj svjetskih online trgovina podržava plaćanje PayPal-om, mogućnost sigurnog plaćanja putem Interneta gotovo je potpuna.
Nije potrebno detaljnije objašnjavati postupak registracije računa na PayPal-u jer je stvarno jednostavan – ispunjavate jednostavan formular s vašim osobnim podacima. Ono što donosi dileme su upute za korištenje kako biste savladali korištenje servisa. Dakle, nakon što ste kreirali račun, dali e-mail adresu koju koristite i odabrali lozinku, potrebno je definirati sredstvo plaćanja.
PayPal podržava plaćanje kreditnim i debitnim karticama, pri čemu je registracija kreditne kartice bitno jednostavnija i brža, jer ne zahtijeva nikakve dodatne provjere. Nakon što registrirate svoju kreditnu karticu, PayPal će vas upozoriti da je vaš račun ograničen u transferu sredstava na iznos od 100 dolara ili eura. Kako biste se riješili navedenog ograničenja, potrebno je nadograditi korisnički račun i PayPal će s vašeg računa skinuti 1,95 dolara i poslati vašoj banci četveroznamenkasti Expanded Use Number (EUN) u obrazloženju transakcije. Opis plaćanja s tim brojem dobit ćete u redovnom izvodu koji vam šalje vaša banka/kartičarska kuća. Ukoliko imate pristup svom računu putem interneta, EUN možete očitati na taj način i ukloniti ograničenje s vašeg PayPal računa unosom navedenog broja. Važna informacija – PayPal će vam vratiti taj iznos pri vašoj prvoj kupnji pa tu pristojbu zapravo ne plaćate.
Registracija debitne kartice na PayPal-u nešto je kompliciranija. Naime, debitne se kartice u pravilu lakše dobivaju, pa su i podložnije dopunskim provjerama. PayPal ne posluje sa svim debitnim karticama, nego samo onima koje imaju Card Certification Value (CVV) broj, otisnut na poleđini debitne kartice u prostoru za potpis. CVV broj zove se također i CVV2 (VISA), CID (American Express) i CVC2 (MasterCard).
U Hrvatskoj ne postoji značajan broj debitnih kartica koje posjeduju taj broj, u ovom trenutku provjereno ga imaju devizne debitne VISA kartice Privredne banke i debitne kartice Erste Banke.
Nakon što registrirate deviznu debitnu karticu, vaš će PayPal račun izgledati funkcionalno, no prilikom prve transakcije proći ćete dodatnu sigurnosnu provjeru koja će zaustaviti vašu transakciju do uspješnog prolaska provjere. PayPal će vam poslati mail u kojem će vam pojasniti da je potrebna dodatna sigurnosna provjera bankovnog računa i adrese. Tijekom provjere trebat ćete proći proceduru dobivanja EUN broja (na isti način kao i kod kreditne kartice), s tim da će PayPal vratiti 1,95 dolara za nadogradnju računa nakon tjedan dana na vaš račun. Razlog tome je postupak kojim PayPal rezervira navedena sredstva za naplatu, pa poništava rezervaciju nakon što unesete EUN broj u PayPalov formular.
Sljedeći korak provjere jest dokazivanje vaše adrese. PayPal će vam predložiti da pošaljete faxom mjesečni bankovni izvadak – izvadak mora biti novijeg datuma, s vidljivim imenom i adresom. Kako se takvi računi obično šalju krajem mjeseca, a mnogi ih niti ne dobivaju u pisanom obliku, treba znati da PayPal ne priznaje ispis ekrana s elektronskog bankarstva. Alternativa je slanje nekog računa za komunalne usluge, na kojem vaše ime i adresa moraju biti jasno istaknuti i jednaki onima koje ste unijeli u formular prijave.
Među računima koje PayPal ne priznaje računi su za mobilni telefon pa ako nemate račune za komunalije na svoje ime, predlažemo slanje uplata osiguranja, stambene štednje ili skenirani dokument s vašim imenom, adresom i slikom. Za Hrvatsku vrijedi vozačka dozvola. PayPal će vam poslati broj faxa na koji trebate poslati navedene dokaze. Nakon slanja, primit ćete e-mail kojim će vas obavijestiti da su primili vaš faks pa slijedi provjera koja obično traje dva do tri radna dana. Rezultate provjere dobit ćete e-mailom, a vaša će transakcija biti dovršena.
Po završetku opisane procedure, vaš račun na PayPal-u postaje potpun i funkcionalan.
Dodatan naputak za korisnike debitnih kartica: sredstva za transakcije skidaju se s vaše kartice, a ne s PayPal računa, pa prije nego što odlučite izvršiti transakciju, provjerite stanje vašeg računa.
Osim PayPal-a, razvili su se još neki servisi za online plaćanje poput Moneybookersa, Koboa, Safepaya i 2CO, no njihov je doseg još uvijek prilično ograničen, ponajviše razlogom što je PayPal u vlasništvu eBaya.
Na kraju, koristan naputak: račun na PayPalu vrlo je jednostavno otvoriti – a još je jednostavnije potrošiti novac tim putem. Ne morate čak ni otvarati novčanik i iz njega vaditi karticu niti upisivati brojeve i podatke. Dovoljna su tek dva-tri klika mišem i novac već putuje s vašeg računa na neki drugi.
Kako otvoriti paypal račun