Despotizam – despocija
Indeks despotizma: gori smo od Vijetnama i Paname
HRVATSKA se opet našla na neslavnom mjestu jedne važne rang-liste koju pažljivo prate strani ulagači.
Ovaj je put riječ o indeksu despotizma, koji objavljuje Forbes. Prema tom indeksu, među 85 obrađenih zemalja zauzimamo neslavno 69. mjesto. Iza nas su zemlje poznate po nedemokratičnosti, no još je gora spoznaja da su i ispred nas zemlje za koje mislimo da je kod njih stanje znatno lošije. Primjerice, manje despotske od Hrvatske su Maroko, Egipat, Kolumbija, Panama, Salvador, Vijetnam. Dominikanska Republika…
Otvorenost za ulaganja
Indeks despotizma mjeri korupciju, zaštitu vlasničkih prava i zakonodavni okvir u nekoj zemlji. Iz rang-liste indeksa despotizma potencijalni strani ulagači čitaju kako funkcionira sustav u nekoj zemlji i koliko je njezino gospodarstvo otvoreno za ulaganja.
Pri tome se služi podacima MMF-a, rejting agencija, izvještaja o globalnoj konkurentnosti, istraživanjima Transparency Internationala o korupciji i tako dalje.
Primjerice, ako se od ulagača traži da prikupi stotine raznih papira, a glavni problemi se rješavaju “preko veze” i povlačenjem političara i činovnika za rukav, takav sustav potiče korupciju i pokazuje obilježja despotskog, autoritarnog sustava.
Korupcijske afere
Brojni su primjeri koji potvrđuju visoki indeks despotizma u Hrvatskoj, od korupcijskih afera u kojima su domaći izvođači, u sprezi s domaćim političarima i menadžerima, zarađivali višestruke iznose u javnim investicijama do priča stranih ulagača koji se nisu mogli probiti kroz kompliciranu mrežu lokalne i državne birokracije pa su odustali od investicija.
Ovaj indeks još je jedna potvrda da se, svaki put kad neki stranci izgube posao zbog korupcije, to negdje bilježi kao još jedan veliki hrvatski minus i netko gubi interes za ulaganje u Hrvatsku. ( A. M., B. S.)
Despotizam – despocija
GORILOPEDIJA – EKONOMIJA I PRAVO