Vrste orhideja
ORHIDEJA, KRALJICA biljnoga svijeta, pojavila se prije čak 85 milijuna godina, zaključili su nedavno američki istraživači u vodećem svjetskom znanstvenom časopisu Nature.
Iako je uvriježeno mišljenje da je orhideja vrlo stara biljka, tvrdnje da se pojavila u doba kad su našim planetom carevali dinosauri, ipak je veliko iznenađenje i za same znanstvenike.
Do smjeloga zaključka o drevnom podrijetlu "biljnog supermodela" znanstvenici su došli nakon što su u Dominikanskoj Republici našli fosilizirani pelud orhideje na krilima jedne 20 milijuna godina stare pčele, sačuvane u jantaru. Na osnovi analize toga fosilnoga ostatka znanstvenici su zaključili da su orhideje postojale i prije više od 85 milijuna godina.
Orhideje su jedna od najvećih i najraznovrsnijih porodica među cvjetnicama; botaničari poznaju oko 1000 rodova s više od 25.000 vrsta. Svake godine, pak, otkrije se oko 300 novih vrsta, a znanstvenici procjenjuju da je dosad ostalo neotkriveno oko 5000 vrsta orhideja. Ne treba zaboraviti ni uzgoj jer su pasionirani ljubitelji orhideja uzgojili čak 10.000 raskošnih hibrida.
Orhideju je 300 godina prije Krista u svom djelu "Povijest biljaka" prvi opisao grčki učenjak Teofrast, kojega mnogi smatraju ocem botanike. Grci su joj prvi i nadjenuli ime: orkhis na grčkom jeziku znači mudo, što je asocijacija na karakteristični gomolj te biljke. Iako djeluju nježno i krhko, orhideje su vrlo "jake" jer naseljavaju gotovo sva staništa osim polarnih i vrelih pustinjskih područja. Najraskošnije orhideje, međutim, rastu u planinskim predjelima tropskih predjela, gdje vlada velika vlaga. Oko 85 posto orhideja oprašuju kukci, a ostatak šišmiši i ptice.
Zbog svoga atraktivnog izgleda orhideje su oduvijek predmet interesa prirodoslovaca koji tragaju za novim vrstama. Zacijelo najstrastveniji i najposvećeniji kolekcionar orhideja bio je Pražanin Benedict Roezl. On je sredinom 19. stoljeća krenuo na put oko svijeta tijekom kojega je prikupio čak 800 vrsta orhideja, od kojih danas preko 40 nosi njegovo ime. Lov na orhideje i danas je atraktivan. Primjerice, kada je 2001. godine u peruanskom dijelu Amazonske džungle otkrivena nova vrsta orhideje Phargmipedium kovachii, bila je to velika senzacija, o čemu je pisao i ugledni New York Times. Nažalost, pomama onih koji su na toj prekrasnoj orhideji željeli utržiti desetke tisuća dolara, rezultirala je uništavanjem niza staništa Phargmipedium kovachii.
Naravno, uzgoj i trgovina orhidejama veliki su i razgranati biznis. Tako se procjenjuje da se godišnje na tržištu orhideja obrne oko četiri milijarde eura. Inače, dosad najviša cijena za jednu biljku postignuta je 1890. godine kada je jedan pasionirani kolekcionar orhideja platio oko 250.000 eura, prema današnjoj vrijednosti. Najveći izvoznik orhideja je Tajvan, a slijede ga Tajland i Nizozemska. Mnogim je ljudima orhideja omiljeno kućno bilje, drugi, pak, smatraju da ta biljka ima ljekovita i naročito svojstva afrodizijaka, a u Turskoj od nje prave sladoled.
Tanja Rudež