Uništavanje šuma
Svake godine gotovo 170 četvornih kilometara tropskih kišnih šuma nestane zbog pretjerane sječe. Ukoliko se taj trend nastavi do 2030. godine tropske bi šume mogle u potpunosti izumrijeti kao i velik broj biljnih i životinjskih vrsta u njima.
Deforestacija je odgovorna za 20 postotno globalno povećanje emisija stakleničnih plinova koji uzrokuju klimatske promjene. Područje Amazone u Južnoj Americi te južna i jugoistočna Azija najviše su pogođeni trendom deforestacije.
No, znanstvenici su otkrili najbolji način borbe protiv uništavanja zelenih područja planeta Zemlje, a riječ je od sjeme-bombama (seedbombs) dizajnera Hwanga Jin wooka i prijatelja.
Sjemebomba je nekonvencionalan tip rasprskavajući bombe dizajniran kako bi, za razliku od svojih vojnih sestara, pomogao u zaštiti planeta Zemlje.
Naime, kada se sjemebomba baci na napadnuto područje ona se rasprsne u zraku ispuštajući desetak bojevih glava naoružanih biljnim sjemenom.
Prilikom pada na zemlju kapsule sa sjemenom se ukopavaju u tlo gdje zapravo počinje njihova borba. Naime, zaštitna kapsula oko sjemena pruža mladoj biljčici sve potrebe uvjete kako bi brzo napredovala.
Kako biljka sve više raste kapsula načinjena od biorazgradive plastike se raspada omogućujući razvoj korijena u tlo.
Koncept sjemebombe inspiriran je legendarnim američkim pilotom Galeom S. Halversonom koji je tijekom Drugog svjetskog rata, koristeći maramice kao padobrane, njemačkoj djeci bacao slatkiše.
Uništavanje šuma