Suncokret biljka
Suncokret za veliki osmijeh
SUNCOKRETI SU DO prije nekoliko godina bili poznati isključivo kao ratarska biljka, od čijih se sjemenki dobiva, u kulinarstvu nezaobilazno, suncokretovo ulje.
Ipak, od davnina je u mnogim našim vrtovima pored ostalog starinskog bilja uvijek bio zasijan i pokoji suncokret, koji je svojim poput sunca žutim cvjetovima uveseljavao mnoge.
Posljednjih nekoliko godina oplemenjivači bilja spoznali su njegovu uresnu vrijednost, tako da su do danas razvili brojne nove sorte, pogodne uzgoju u vrtovima, ali i na balkonima i prozorskim sandučićima. Najčešće je u uzgoju vrsta Helianthus annuus, no osim nje, mogu se pronaći i Helianthus debilis, Helianthus decapetalus, Helianthus maximilianii.
Niže sorte za uzgoj u posudama
Suncokret je jednogodišnja biljka, velikih listova obraslih dlačicama i velikih cvjetnih glavica. Jednostavan je za uzgoj i u kratko vrijeme iz malene se sjemenke razvije u velikog “diva”. Brojni kultivari vrste H. annuus visine su od 30 do čak 240 centimetara. Iako će ovi visoki primjerci u vrtu predstavljati pravu senzaciju, za uzgoj u posudama primjerenije su niže sorte.
Za ovakav uzgoj nabavite kultivare “Sundance Kid”, “Pacino” ili “Big Smile”. Osim za uzgoj u teglama, posljednjih se godina uzgaja i kao vrsta za rez. U vrijeme cvatnje suncokret se nalazi u standardnoj ponudi cvjećarnica. Vrste za rez dijele se u dvije osnovne skupine.
Prvu, multufloru karakterizira više cvjetnih glavica koje izrastaju na dužim cvjetnim stapkama, dok se kod grandiflore razvije jedan veći cvijet na kraćoj cvjetnoj stapci. Kao rezani cvijet, suncokret je, na žalost, kratkotrajan. Vrlo brzo dođe do propadanja latica, čime gubi na ljepoti, iako su i same glavice interesantne.
Uzgoj na punom suncu
Premda može uspijevati na raznim tlima, preferira ona neutralna do onih blago alkalne reakcije, dobro odvodnjena. Za uspješan rast nužno je osigurati položaje koji su veći dio dana okupani suncem. Na zasjenjenim položajima, stabljika se previše izdužuje, pa postaje krhka i lomljiva. Iako će dobro podnijeti sušu, preporučljivo je redovito zalijevanje, budući da jedino tako i listovi i cvjetovi ostaju lijepi.
Naime, u nedostatku vode brzo dolazi do sušenja listova koji se kasnijim zalijevanjem ne mogu regenerirati, pa cijela biljka djeluje otužno. Suncokret se uzgaja sjetvom sjemena, koje će pri temperaturi od oko 22 stupnja niknuti već za 2 do 7 dana. U našem priobalnom području sije se početkom travnja, na kontinentu nešto kasnije. Kako su sjemenke velike, vrlo je jednostavno obaviti pojedinačnu sjetvu na stalno mjesto. Prije same sjetve površinu je potrebno dobro obraditi uz gnojidbu organskim gnojivom.
Biljke zasađene u teglama tijekom rasta treba redovito prihranjivati. Niži kultivari siju se na razmak od 15 centimetara, dok više sorte sijemo na udaljenost među biljkama od najmanje 40 centimetara. Cvjeta od lipnja do listopada, a ovisno o kultivaru, možemo izabrati one klasične sa žutim laticama, preko onih bakrene, tamno crvene ili ljubičaste boje, velikih ili malih cvjetova, jednostavnih ili ispunjenih.
Marin Kukoč, dipl. ing. agr.