Sadnja lukovica
MEĐU PRVIMA koje cvatu u proljeće ističu se lukovičaste biljke.
Jesen je vrijeme kada se sade proljetne lukovice. One cvatu u različito vrijeme. Primjerice, u veljači cvatu visibabe (Galanthus), žuta ozimnica (Eranthis), rana perunika (Iris rediculata) dok tijekom ožujka i travnja cvatu šafrani (Crocus), presličice (Muscari), sunovrati (Narcissus) i tulipani (Tulipa). Proljetne lukovice mogu se saditi tijekom cijele jeseni, ali bolje ih je zasaditi što ranije da se do početka zime ukorijene.
Lukovičaste biljke su trajnice s posebno oblikovanom podzemnom stabljikom, tj. lukovicom. Ona služi za preživljavanje u razdoblju mirovanja i sastavljena je od zadebljalih ljuski u kojima je spremljena hrana. Pri cvatnji biljka crpi hranu iz lukovice, a nakon toga u lukovici se spremaju hranjive tvari za iduću proljetnu cvatnju. Ocvale cvjetove treba odrezati kako ne bi trošili hranu za stvaranje ploda, a listove odstranimo tek onda kad uvenu sami od sebe.Sadnja lukovica je jednostavna, no važno je poštovati pravila dubine sadnje. Naime, lukovice sadimo na dubinu koja je dvostruko veća od promjera lukovice. Ako se lukovice posade preduboko, klica neće moći probiti na površinu. Kako biste lukovice zaštitili od voluharica, miševa i ostalih glodavaca, posadite ih u žičane košare. Lukovice vole sunčane položaje s rahlim i propusnim tlom.Ako se sade u teško, ilovasto tlo, na dno jame ispod lukovice treba staviti drenažni sloj pijeska ili šljunka kako lukovice ne bi istrunule u vlazi. Pri sadnji lukovica valja planirati izgled gredice koja će cvasti tijekom cijele sezone, a ne samo u proljeće. Stoga lukovice sadimo u manjim ili većim skupinama s trajnicama. Lukovice i trajnice se dobro nadopunjuju. Naime, kada u rano proljeće cvatu lukovičaste biljke, trajnice, poput graničice (Hemerocalis), plamenca (Phlox), kokotića (Delphinium), vrkute (Alchemilla) i drugih, tek počinju nicati. Kada, pak, lukovice uvenu, trajnice narastu i prekriju ih. Naravno, ne treba zaboraviti ni kombinaciju lukovica i trajnica koje cvatu istodobno s njima, poput kavkaske potočnice (Brunnera), divokozjaka (Doronicum), plužnjaka (Pulmonaria) te iglice (Geranium).U kamenjare sadimo niske lukovičaste biljke različitih kombinacija boja poput šafrana, perunika, presličica, patuljastih sorti tulipana i sunovrata.
Sve lukovice vole sunčane položaje s rahlim i propusnim tlom posebice one manje, ne izgledaju atraktivno pa ih sadimo u većim skupinama od 10 do 20 komada. Lukovice višeg rasta poput ukrasnog luka (Allium giganteum) i carske kockavice (Fritillaria imperialis) sade se pojedinačno ili s biljkama višeg rasta i krupnijeg lišća.Nasade lukovica možemo obogatiti i sadnjom maćuhica (Viola) u sličnoj nijansi. Lukovice poput sunovrata lijepo izgledaju posađene na travnjacima. Sadnja je jednostavna: lopatom zarežemo tratinu, postavimo lukovice i zatim ponovno prekrijemo tratinom. No, vodite računa da lukovice posadite na manjem dijelu travnjaka jer prvu košnju u proljeće treba odgoditi dok ne uvenu nadzemni dijelovi lukovica.Lukovičaste biljke niskog rasta idealne su i za sadnju u balkonskim posudama. Zemlja mora biti propusna kako se voda ne bi zadržavala i lukovice istrunule. Ako u posudama sadimo različite vrste lukovica, onda to radimo u slojevima, ovisno o njihovoj veličini.Jasna Rudež
Sadnja lukovica