Pamuk biljka
Pamuk biljka
Pamuk je mekano vlakno koje raste oko sjemena biljke Gossypium, grma iz tropskih i suptropskih krajeva, uključujući Ameriku, Indiju i Afriku.
Praktično sav komercijalni pamuk koji se danas uzgaja su varijante američkih vrsta Gossypium hirsutum i Gossypium barbadense. Vlakno se najčešće upreda u niti i koristi za izradu mekanih, prozračnih tkanina i najčešće je korišteno prirodno vlakno u svijetu danas.
Hrvatski naziv pamuk je posuđenica iz turskog pamuk, istog značenja. Engleski cotton i slični španjolski, nizozemski, francuski i talijanski nazivi su posuđeni iz arapskog (al) qutn, "pamuk".
Gossypium je rod biljaka iz porodice Malvaceae. Sjeme sadrži 27 posto ulja. Obradom se dobijaju važna tekstilna vlakna. Biljke od kojih se radi pamuk pripadaju ovom rodu. Ima dobro razvijen vretenast korijen, urezano lišće, žućkaste cvjetove.
Sjeme pamuka je obraslo vlaknima prosječne dužine oko 30 mm; odvajanjem sjemena, tj. egreniranjem i raznim postupcima prečišćavanja, dobija se važna tekstilna sirovina, među najviše korištenim proizvodom u svijetu, uz ugljen i čelik u svjetskoj trgovini. Najveći proizvođači ove biljke su: SAD, Rusija, Indija, Egipat itd.
Pri klasifikaciji pojednih vrsta pamuka uzima se u obzir:
1. boja, sjaj, količina vlakna i vrsta nečistoće2. srednja i maksimalna dužima vlakna3. čvrstoća i finoća vlakna, ravnomjernost i dr.
Pamuk biljka