UZ OVU groznu recesiju, sad stiže i zima, prijeteći totalnim raspadom dobrog raspoloženja koje više ne može popraviti ni pogled na ono prekrasno cvijeće na balkonu za čiji su život tijekom ljeta, nesnosnih vrućina i nesmiljenih sunčevih zraka podnesene teške financijske žrtve.
A i radilo se – obrezivalo, zalijevalo, prskalo, dohranjivalo. Vremenske prilike su se promijenile i sada treba spašavati sve ono što je cvjetalo, mirisalo i veselilo jer dolaze juga, bure, ledene kiše… a meteorolozi kažu da će biti i snijega.
– Za zaštitu od hladnoće ima mnogo različitih materijala, od kartona koji je napristupačniji, a sasvim dobro može držati toplinu ako se postavi oko pitara, preko flisa do stiropora. Vrlo dekorativno izgledaju jutene vreće ako se njima omota posuda s biljkom, a onda doda ukrasna vrpca i sveže u veliku mašnu – savjetuje voditeljica stručnih poslova u opatijskim Parkovima Hermina Brajković.
Na taj se način za prezimljavanje pripremaju trajnice poput palmi, citrusa, maslina i ostalih malih ukrasnih stabala koje bi trebalo smjestiti u dio balkona najzaštićeniji od vjetra. Pelargonije treba orezati premda na obalnom području mogu bez problema preživjeti zimu i cvjetati i tijekom najhladnijih mjeseci. Malo živosti u jesenje sivilo mogu unijeti ciklame koje mogu biti vani do temperature ledišta, a lijepo se slažu u kombinaciji s ericama.
Potpuno neopravdano zanemarene su krizanteme, pravo zimsko cvijeće, nažalost, svedene samo na tužne prilike i ukrašavanje groblja. Ima ih u svim mogućim bojama i nisu skupe. Svaki dalmatinski balkon koji drži do sebe morao bi imati i biljke mesnatih listova izdržljivih jer im je za život potrebno vrlo malo vode,a najpoznatiji je predstavnik čuvarkuća. Idealne su za ljude koji poslove obavljaju jednom rukom jer im je druga zauzeta mobitelom.