Bebe i spavanje
U ranim mjesecima, prespavati noć za bebe znači odspavati samo 6 sati u komadu. Do kraja prve godine većina beba će odspavati 10-12 sati tijekom noći.
Kada vaše dijete navrši 6-8 tjedana, polako možete početi primjenjivati vlastitu rutinu spavanja. Ono za što se odlučite prilikom stavljanja svojeg djeteta na počinak ovisi samo o vama, ali je važno da budete dosljedni i da se držite one rutine koje odgovara vama i vašem djetetu.
12 jednostavnih koraka do boljeg noćnog spavanja
1. Noć je za spavanje. Ako se vaša beba budi u kasnim jutarnjim satima, kako bi nadoknadila propušteni san tijekom noći, probajte je buditi ranije ujutro, kako biste je navikli da spava tijekom noći, dok ostatak kućanstva spava.
2. Rutina pripremanja bebe za noćno spavanje. Roditelji najčešće odabiru kupanje bebe prije uspavljivanja jer ono kod većine djece izaziva opuštenost i ugodu. Isto tako, kupanje je dobar način za očeve da se povežu sa svojim bebama, pogotovo ako majka doji pa oni ne mogu pomoći prilikom hranjenja.
Međutim, ako vaše dijete tijekom kupanja postaje razdraženo i nije ljubitelj vode, kupajte ga u drugo vrijeme, a izaberite drugi način pripreme za spavanje. Lagana masaža, presvlačenje u pidžamu te odlazak u prostoriju u kojoj dijete provodi noć, zatim pjevanje, nošenje ili pričanje priče, pomoći će vašoj bebi da zapamti da je sada vrijeme za spavanje.
3. Za dnevno spavanje odaberite osvijetljen prostor. Na taj način beba će kraće spavati tijekom dana, pa će bolje spavati noću. Isto tako za dnevno spavanje bebu ne treba presvlačiti u pidžamu, niti kupati, a spavati može i u kolicima ili sjedalici u dnevnoj sobi, kako bi bolje razlučila dnevno spavanje od noćnog.
4. Ako je beba navečer puna energije, pomozite joj da se «istroši». S malom bebom igrajte se zvečkicama, nasmijavajte je, koristite igračke koje ju vesele. Kod onih većih koristite igre koje vole i pomoću kojih će istrošiti svoju energiju. Ali, nakon toga svakako prije stavljanja na spavanje koristite neku od gore opisanih metoda kako biste smirili svoju bebu, jer prezaigranu bebu nećete moći uspavati.
5. Izbjegavajte mijenjenje pelena tijekom noći. Današnje, jednokratne pelene omogućuju vašoj bebi da ostane suha tijekom noći, što je bitno, jer bi je noćno presvlačenje moglo razbuditi.
6. Ako često noću jede, prenesite ju u svoj krevet. To je osobito važno kod dojene djece koja se češće bude noću. Noćno dojenje je izuzetno važno, ali može biti iscrpljujuće. Savjet iskusnih mama je da bebu prenesete u svoj krevet tako da tijekom noćnog hranjenja nećete morati ustajati, već ćete poluspavajući nahraniti svoju bebu i tako sačuvati prijeko potrebnu energiju.
7. Povećajte dnevne obroke. Češćim hranjenjem tijekom dana, omogućit ćete svojoj bebi da zadovolji potrebe organizma za hranom i to u vrijeme dana koje je za to prihvatljivije.
8. Tretirajte dnevne obroke drugačije od noćnih. Tijekom noći, ne dopustite da se beba razbudi, već ju nahranite čim se počne javljati. To će vam biti najlakše ako beba spava s vama. Ne palite svjetlo i ne pričajte s bebom. Za razliku od noći, tijekom dana hranjenje možete koristiti kao priliku za druženje, pjevanje ili pričanje s vašom bebom.
Kako beba raste, tako raste i znatiželja i zanimanje za stvari oko nje, što može dovesti do nezainteresiranosti tijekom jela, a time i nedovoljnim unosom hrane tijekom dana, pa u tom slučaju nađite tiho i zatamnjeno mjesto u kojem će vaše dijete na miru pojesti.
9. Ako dojite, omogućite bebi da dovrši hranjenje na jednoj dojci. To će omogućiti unos masnijeg, kaloričnijeg mlijeka, što isto može značiti manje obroka tijekom noći.
10. Nosite svoju bebu. Možete koristiti i nosiljke ili maramu za nošenje, ako vam je teško dijete nositi na rukama. To će omogućiti vašoj bebi da bude opuštena i zadovoljna, što je posebno važno u poslijepodnevnim satima kada se vaša beba priprema za noćno spavanje.
11. Naučite razlučiti spavanje od pospanosti. Tijekom prvih mjeseci vaša beba će jako brzo prelaziti iz stanja sna u stanje potpune budnosti. Proučavajte bebine znakove i iskoristite ih: ako zaspi za vrijeme hranjenja ili nošenja, polegnite je na mjesto koje ste odredili za spavanje, kao što su krevetić ili kolica. Ako je beba budna, potičite njenu budnost i igrajte se. Ako ćete na taj način isticati razliku između budnosti i sna, dijete će lakše povezati san s određenim mjestom spavanja.
12. Dajte svome djetetu «predmet sigurnosti». Djeca će se vrlo često vezati uz takav jedan predmet koji će im olakšati uspavljivanje. To može biti dekica, krpica, plišana igračka, a vrlo je djelotvorno takav predmet jedno vrijeme držati kod sebe kako bi postalo "mirisno kao mama". Poznato je da bebe imaju izrazito razvijen osjet mirisa, te će takva igračka s maminim mirisom često umiriti bebu i pomoći joj da se ne razbudi.
Bebe i spavanje