Stanje na autocestama
KAD JE MAGLA, najbolji je i najsigurnije – ne voziti.
Mnogi će reći kako je lako dijeliti takve savjete, a realnost je drukčija, jer često treba, na određeno vrijeme stići na određeno mjesto. No, kad se nesreća dogodi, posebice s teškim posljedicama, tada se vidi kako ništa nije vrijedno rizika takvog događaja. Na žalost, tada se nikome više nigdje ne žuri, osim vozilu Hitne pomoći. Ako imate neodgodive obveze prilagodite ih predvidivim klimatskim uvjetima, jer u listopadu i studenome nikoga ne bi smjela iznenaditi jutarnja magla. Zbog toga, krenite ranije ili kasnije i izbjegnite kritična vremena. U takvim je uvjetima bolje izbjegavati autoceste, jer su lokalne, na kojima se vozi sporije, manje opasne.
Udvostručite razmak
Za većinu nesreća na brzim prometnicama, pored brzine, presudan je razmak među vozilima. Mnogi, zbog loše vidljivosti voze "na repu" vozila koje vozi naprijed. No, kad takvo vozilo naglo uspori ili naleti na prepreku, teško se može izbjeći nalet na njega, što pokreće spiralu smrti. Udvostručite razmak, ali ne treba ni pretjerivati, jer je dobro vozilo ispred sebe držati "na oku", jer se tada pravodobno uočava njegova nagla promjena brzine, skretanje, kočenje ili zaustavljanje. Ako vozač iza vas uporno vozi s premalim razmakom, upozorite ga kratkim paljenjem četiri žmigavca, odnosno propustite prvom prigodom kad uvjeti na prometnici to dozvoljavaju.
Smanjite brzinu, ali ne vozite presporo. Tada možete biti opasniji nego brzi vozači, jer povećavate rizik da drugi nalete na vas. To konkretno znači da je opasno na autocesti voziti sporije od 60 kilometara na sat, a na ostalim cestama manje od 40. Dakle, ako su uvjeti takvi da ne možete sigurno voziti tom brzinom, obvezno stanite na prvom ugibalištu i čekajte dok se vidljivost ne poboljša. Pritom upalite sva četiri žmigavca, jer postoji opasnost da na vaše vozilo naleti vozilo koje zbog loše vidljivosti skrene s prometnog traka.