ZAGREB – Zagrebačka Gradska skupština danas je većinom glasova podržala polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna Grada Zagreba za 2008. prema kojemu je Grad u deficitu od 96 milijuna kuna.
Pročelnik Ureda za financije Slavko Kojić rekao je da je proračun planiran na 7,45 milijardi kuna što znači da bi se trebalo ostvariti 3,72 milijarde prihoda na polugodištu, a ostvareno je 3,492 milijarde. Manjak je izazvala nešto lošija naplata prihoda od poreza koji čini većinu zagrebačkih prihoda, koji su ostvareni u iznosu 47,9 posto. Direktni dug Zagreba, kazao je Kojić iznosi 47 milijuna eura, ali s izdanim jamstvima Zagrebačkom holdingu u vrijednosti 289 milijuna eura i suglasnostima od 521,5 milijuna eura, te starim obvezama od 34 milijuna eura penje se na 891 milijun eura.
Tijekom rasprave oporbeni zastupnici kao nedostatak izvješaća od izvršenju proračuna u prvih šest mjeseci navodili su nedostupnost izvješća o poslovanju Zagrebačkog holdinga.
Predsjednik Skupštine i nezavisni zastupnik Pero Kovačević smatra da Skupština nema uvida ni u zakonitost trošenja novca. Pitao je zašto ne postoji Izvješće Državne revizije kako bi se konačno vidjelo jesu li sredstva zakonski trošena.
U ime Kluba HNS-a Jozo Radoš izrazio je čuđenje zbog izrazito niske stavke od samo 21 milijuna kuna za potrebe razvoja gospodarstva.
Danira Bilić (Klub HDZ-a – HSLS-a) kazala je da zastupnici nemaju dosta spoznaja o trošenju novca, te kako je apsurdno razgovarati o Izvješću bez poslovanja Holdinga. Istaknula je da se više od 45 posto proračuna troši na materijalne rashode i troškove zaposlenika.
Braneći izvješće o izvršenju proračuna Davor Bernardić (Klub SDP) izrazio je zabrinutost zbog niza zakona o decentralizaciji koji su išli na štetu lokalne samouprave, a najviše Grada Zagreba.
U pojedinačnoj raspravi Alenka Košiša Čičin-Šain osvrnula se na gradnju Muzeja suvremene umjetnosti, rekavši će na tu kapitalnu investiciju trebati potrošiti ukupno 450 milijuna kuna, ocjenivši da se radi o "Skadru na Bojani". Napominjući da se od građana skuplja za mamograf, Košiša Čičin-Šain kazala je da je prije pola godine Grad Zagreb 250.000 kuna donirao za gradnju sportske dvorane i Odbojkaškoga kluba u Mostaru.
Zbog napada na gradskog zastupnika Igora Rađenovića, Skupština je izrazila žaljenje, te prihvatila njegovu ostavku na dužnost gradskog zastupnika. SDP je umjesto Rađenovića za zastupnika odredio Dana Špicera.