ZAGREB – SDP je svjestan da njegov prijedlog zakona o liječenju neplodnosti i postupcima oplodnje s biomedicinskom pomoći (OBMP) upućen u saborsku proceduru, neće biti prihvaćen, ali će pomoći u ponovnom otvaranju rasprave o nužnosti donošenja takvog zakona, ocijenio je na današnjem okruglom stolu Kluba SDP-a u Hrvatskom saboru, zastupnik Mirando Mrsić.
On smatra da će Vlada morati donijeti novi zakon o izvantjelesnoj oplodnji kako bi konačno prestao važiti zastarjeli zakon iz 1978. godine, a neplodnim parovima kojih je 15 posto, oplodnja ponovno omogućila u domaćim zdravstvenim centrima.
To bi, pak, pridonijelo povećanju broja procedura OBMP, koje se iz godine u godinu smanjuju (2007. bilo ih je 1400, a u Sloveniji 3000), smanjilo čekanje, te u konačnici omogućilo rađanje više djece i poboljšanje demografske slike Hrvatske.
U SDP-u podsjećaju da je 2004. izrađen prijedlog zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, ali je on zbog pritisaka, prije svega Katoličke Crkve, ostao u ladici Ministarstva zdravstva.
"Mi smatramo da u tom području Crkva ne bi trebala imati ulogu već pitanje medicinski potpomognute oplodnje treba prepustiti struci i roditeljima, koji žele na taj način imati djecu", smatra Mrsić..
Prema SDP-ovu zakonu pravo na OBMP imali bi punoljetni i poslovno sposobni žene i muškarci u braku ili izvanbračnoj zajednici, te par koji ne može očekivati da će začeće ostvariti spolnim putem, dok zamjensko majčinstvo nije dopušteno. Zakon također predviđa donaciju jajnih stanica i sjemena, u slučajevima kada do začeća ne može doći korištenjem spolnih stanica bračnih ili izvanbračnih partnera, no, ne dopušta se oplodnja istodobnim korištenjem darovanih stanica, kao ni darivanje ljudskih zametaka. Postupke OBMP-a obavljale bi samo ovlaštene zdravstvene ustanove, a žene bi do 43. godine života imale pravo na šest postupaka oplodnje na teret države. Pohrana i čuvanje zametaka, jajnih i sjemenih stanica trajala bi najdulje pet godina.
Predsjednica Kluba zastupnika SDP-a Milanka Opačić ocijenila je da je zakon potrebno donijeti i zbog toga kako bi se konačno pravno reguliralo sve ono što medicinska struka u Hrvatskoj već odavno radi.
Tijekom rasprave istaknuto je kako Hrvatskoj ne treba ni previše liberalan ni previše konzervativan zakon u tom području, te da SDP-ov prijedlog upravo ide srednjim putem koji odgovara našoj sredini.
Na okruglom stolu sudjelovali su uz zastupnike SDP-a liječnici koji se bave medicinski potpomognutom oplodnjom i predstavnici udruga, ali ne i predstavnici Vlade, odnosno Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.