ZAGREB – U povodu 25. obljetnice rođenja prvog "djeteta iz epruvete" u Hrvatskoj, SDP je danas uputio apel za donošenje novog Zakona o liječenju neplodnosti i postupcima oplodnje biomedicinskom pomoći.
Na današnji dan prije 25 godina u Hrvatskoj je rođeno prvo dijete začeto na medicinski potpomognut način, a Hrvatska je bila sedma zemlja u svijetu koja je uspješno primijenila tu metodu liječenja neplodnosti, podsjeća SDP u priopćenju.
SDP stoga želi još jednom ukazati na potrebu donošenja novog i današnjim znanstvenim dostignućima prilagođenog Zakona o liječenju neplodnosti i postupcima oplodnje biomedicinskom pomoći, jer na snazi je još uvijek zakon iz 1978. godine, a metode koje su regulirane tim zakonom su zastarjele.
U proteklih 25 godina, metodama medicinski potpomognute oplodnje u Hrvatskoj je rođeno više od 15.000 djece, jedan cijeli mali grad veličine Makarske.
Nažalost, zbog zakonske praznine nisu regulirane novije metode liječenja neplodnosti, banke sperme nestaju, stagnira razvoj znanstveno-stručne razine IVF centara kojih je sve manje.
Stoga i broj postupaka medicinski potpomognute oplodnje iz godine u godinu drastično opada – 1999. godine je samo u zagrebačkoj Petrovoj bolnici provedeno oko 2.000 postupaka, a ove godine cijela Hrvatska imat će samo 1.400 postupaka.
U Hrvatskoj je tek 1,3 posto djece rođeno tim postupkom, po čemu smo na začelju Europe, dok su na čelu Danska sa 4,2 posto, slijedi je Slovenija sa 3,5 posto, a treća je Finska sa 3 posto. Svake godine, po procjenama liječnika, oko 1000 parova odlazi iz Hrvatske u inozemstvo, najčešće u Maribor, Ljubljanu, Beč ili Prag.
Prijedlog zakona koji su pripremili stručnjaci 2004. godine nije došao pred Hrvatski sabor, već je završio u nekoj ladici Ministarstva zdravstva gdje se i danas nalazi.
HDZ nije izišao s novim prijedlogom zakona, a iz ureda ministra zdravstva u više navrata je poručivano da je u tijeku njegova izrada i da će Zakon biti donesen, ali ga do danas nitko nije vidio.
SDP je stoga u proceduru uputio prijedlog novog zakona koji bi se na raspravi trebao naći tijekom ove sjednice Hrvatskoga sabora, kaže se u priopćenju.