KARLOVAC – Današnje društvo u cjelini karakterizira sve jače raslojavanje a to je uočljivo i u dječjem stvaralaštvu, ocijenila je književnica i glavna urednica dječjeg časopisa "Modra lasta" Željka Horvat-Vukelja na današnjem književnom susretu u Gradskoj knjižnici Ivana Gorana Kovačića u Karlovcu s karlovačkim osnovnoškolcima.
Na jednoj strani, kako smatra, dječje književno stvaralaštvo ima izrazito obilježje "sveviševrsnosti" kod iznimne djece ali i plutanje po površini ogromne većine.
Glavna urednica "Modre laste" ističe kako pred kreativnu djecu dolazi sve više izazova, ne više samo literarnih i likovnih radova već i u dizajnu, enigmatici, filmu i slično.
"Iznimna djeca postižu rezultate za koje mi odrasli ne možemo vjerovati da su izašli iz dječjeg uma, ali s druge strane provedeni natječaji za dječje stvaralaštvo ukazuju na činjenicu da se danas s djecom sve manje radi, da ogromna većina njih pluta na površini, što treba mijenjati", kazala je Horvat-Vukelja.
Na književnom susretu u karlovačkoj Gradskoj književnici književnice i urednice Željke Horvat-Vukelja s djecom karlovačkih osnovnih škola uprizoreno je "ad hoc" nekoliko njenih "pričokaza", kratke otvorene književne forme između igrokaza i priče. Djeca su tako dobila mogućnost da sami naknadno završe ili preoblikuju završetak nekog pričokaza iz knjige "Reumatični kišobran", najnovijeg djela autorice.
Oni originalni i ponajsadržajniji radovi mogu biti i objavljeni u "Smibu" ili "Modroj lasti", kazala je autorica.
Cilj ovakvih susreta je da se kod djece razbijaju barijere, pozornica-gledateljstvo, predavaonice-stvaralaštvo. Također drugi željeni cilj je da se djeca u knjižnici dobro osjećaju i da joj se rado vraćaju jer "možda se s vremenom brišu sjećanja lica i događaji ali osjećaji ostaju" zaključila je književnica.