ZAGREB – Prikazivanjem dokumentarnoga filma "Da se ne zaboravi" redateljice Ljiljane Jojić, u kojem prati životnu priču Otta Konsteina, jednoga od rijetkih hrvatskih Židova koji je preživio koncentracijske logore smrti Auschwitz i Bergen – Belsen, sinoć je u Židovskoj općini Zagreb obilježen Međunarodni dan sjećanja na holokaust.
Potpredsjednica Židovske općine Sanja Zoričić Tabaković podsjetila je kako su Ujedinjeni narodi 27. siječnja proglasile Međunarodnim danom sjećanja na holokaust.
"Ovim danom obilježava se sjećanje na oslobođenje logora Auschwitz 1945. godine", rekla je dodavši kako je holokaust na stravičan način obilježio život Židova.
Ocijenila je kako je holokaust najstrašnije kršenje ljudskih prava, a današnje obilježavanje sjećanja na te događaje smanjuje ravnodušnost prema stradanjima drugih ljudi.
Posebno je pozdravila profesora Miljenka Hajdarevića, koji je u školi u Šenkovcu, gdje inače radi kao profesor povijesti, otvorio prvi muzej holokausta u Hrvatskoj.
Zadnje pismo u logoru Jasenovac stradaloga skladatelja Žige Hirschlera djevojci Pauli Rendi večeras je pročitao dramski umjetnik Rene Medvešek. Profesoru Nevenu Budaku, nećaku Paule Rendi, na ustupljenom pismu zahvalila je potpredsjednica Zoričić Tabaković.
Osim filma, večeras su u Židovskoj općini glazbenice Tamara Jurkić Sviben i Kristina Bek izvele uz pratnju glasovira nekoliko skladbi Žige Hirschlera, skladatelja koji je 1941. stradao u logoru Jasenovac.
Obilježavanju Međunarodnoga dana sjećanja na holokaust sinoć su u Židovskoj općini u Zagrebu između ostalih nazočili hrvatski ministar kulture Božo Biškupić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, saborski zastupnik Nazif Memedi, predsjednik saborskoga Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Furio Radin te predstavnik srpske manjine Milorad Pupovac.