ZAGREB – Institut za razvoj obrazovanja (IRO) u suradnji s američkim Veleposlanstvom predstavit će sutra mogućnosti studiranja ili kraćeg radnog posjeta SAD-u te postupak dobivanja viza, čime se priključuje svjetskoj proslavi Tjedna međunarodnog obrazovanja.
Predstavljanje će biti u zagrebačkoj Knjižnici Bogdana Ogrizovića, a namijenjeno je srednjoškolcima, studentima, profesorima/icama na visokoškolskim institucijama, osobama zainteresiranima za nastavak školovanja te programe profesionalnog usavršavanja u SAD-u.
Na visokoškolskim ustanovama u SAD-u svake godine studira oko 550 hrvatskih državljana – 52 posto na preddiplomskoj, a 48 posto na diplomskoj i poslijediplomskoj razini.
Po podatcima nevladine organizacije (Institute for International Education) 2007./2008., najviše hrvatskih studenata studiralo je na američkim sveučilištima Harvardu, Columbiji, Berkeleyu te Yaleu, a najtraženije područje studija bio je "Business and Management".
Početak 21. stoljeća obilježilo je znatno povećanje broja mobilnih studenata na svjetskoj razini – 2005. više od 2,7 milijuna studenata studiralo je izvan domovine, što je u usporedbi s 1,74 milijuna 1999. porast od 55 posto.
SAD je na prvome mjestu u međunarodnoj izobrazbi jer privlači 28 posto svih mobilnih studenata u svijetu. Slijede Velika Britanija s 12 posto, Njemačka s 11, Francuska s 10 i Australija s devet posto međunarodnih studenata. U SAD-u je 2007./2008. studiralo 623.805 međunarodnih studenata, što je sedam posto više u odnosu na 2006./2007.
Hrvatska trenutačno, kako napominje IRO, ima nizak postotak mobilnosti studenata i profesora – samo 0,02 posto hrvatskih studenata studira u inozemstvu, a samo ih je 0,3 posto uključeno u programe akademske razmjene.