ZAGREB – Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić predstavila je danas zbornik radova "Djeca bez pratnje – djeca stranci odvojena od roditelja" u zagrebačkom Domu za odgoj djece i mladeži.
Zbornik je objavljen u nakladi Ureda pravobraniteljice za djecu, a sadrži tekstove stručnjaka o načinu zaštite i zbrinjavanja djece stranih državljana koja se zateknu na teritoriju Hrvatske bez pratnje roditelja ili zakonskih zastupnika.
U zborniku je osam radova koji nude okvir za postupanje prema djeci zatečenoj bez pratnje, tumačenje i primjenu propisa, prikaz i objašnjenja načela dobre prakse, prikaz načina skrbi o djeci u ustanovama, kao i njihova iskustva.
Jelavić je istaknula obvezu države da osigura zaštitu dobrobiti te djece te upozorila kako je u Hrvatskoj nužno donijeti protokol ili naputak o postupanju koji bi precizno odredio što za dijete trebaju učiniti pojedine institucije, od policije, sudaca i socijalnih radnika do odgajatelja u prihvatnim centrima i dr.
Upozoreno je na teškoće u zbrinjavanju djece stranaca, od nedostatka stručnog kadra, nedovoljne educiranosti, nedostatne zdravstvene zaštite djece s kojom se ne obavljaju inicijalni zdravstveni pregledi, do jezične barijere i kroničnog nedostatka sredstava za osiguranje kvalitetnije skrbi.
Po podacima Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi u Hrvatskoj je lani evidentirano 418 djece stranaca bez pratnje roditelja ili skrbnika, koja su najčešće u tranzitu prema zapadnoeuropskim zemljama.
Ona su osobito ranjiva populacija, često su žrtve zlostavljanja i trgovanja ljudima, a pritom su nerijetko i ovisna o osobama kojima nije stalo do njihove dobrobiti.
Većinom je riječ o muškoj djeci u dobi od 14 do 18 godina koja dolaze iz Albanije i Srbije, a u manjem postotku ima ih iz Makedonije, BiH, Turske, Češke, Poljske, Iraka, Siera Leonea i drugih zemalja.