ZAGREB – Knjižnice mogu odigrati vrlo važnu društvenu ulogu u razvoju mladih ljudi budući da oni čine najveću skupinu korisnika knjižničke građe, no za to je potrebno osmisliti programe koji će mladima na dostupan način pružiti informacije važne za njihov život, zaključili su sudionici okruglog stola "Mladi i pravo na osobni razvoj" koji se danas održava u zagrebačkoj Gradskoj knjižnici.
Skup su u povodu Međunarodnog dana ljudskih prava, 10. prosinca, organizirali Hrvatsko knjižničarsko društvo i Katedra za bibliotekarstvo zagrebačkog Filozofskog fakulteta.
Uspješne programe namijenjene mladima predstavit će knjižničari iz Karlovca, Rijeke, Krapine i Zagreba te gosti iz Nizozemske i Singapura.
Da knjižnice mogu biti važno mjesto za informiranje djece i mladih smatra i pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić. Ističe kako djeca u Hrvatskoj čine 21 posto populacije, no imaju slab utjecaj na društvo i nedovoljno su informirana o svojim pravima.
Važno je stoga, smatra Jelavić, omogućiti da mladi dobiju potrebnu informaciju na za njih prilagođen način, a posebice je to važno u zaštiti od nasilja i zlostavljanja kojima su djeca nerijetko izložena, zatim o sadržajima važnim za korištenje slobodnog vremena, problemima ovisnosti itd.
Knjižnične usluge za mladež moraju imati svoje uporište u pravu na informaciju te se moraju odnositi na njihov svakodnevni život, istaknula je Ivanka Stričević iz Odjela za informacijske znanosti zadarskog Sveučilišta. Mladi očekuju odgovore na svoje probleme odrastanja, spolnosti, komunikacije s roditeljima i drugima, zdravlja, ovisnosti, pa ovisno kako doživljavaju svoju knjižnicu, od nje će i očekivati pomoć u rješavanju problema ili nedoumica na koje nailaze, kazala je Stričević.
O nizozemskom iskustvu u provedbi knjižničnih programa za mlade govorila je Marian Koren iz tamošnjeg Udruženja narodnih knjižnica, predstavivši web stranice namijenjene mladima.