ZAGREB – U povodu 40. obljetnice časopisa "Kaj" i 35. godišnjice djelovanja njegova nakladnika Kajkavskog spravišča danas je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) održan znanstveni kolokvij o doprinosu tog časopisa hrvatskoj znanosti i kulturi te je otvorena izložba časopisa "Kaj" i slikara Zorislava Drempetića Hrčića, koji od samih početaka surađuje s časopisom.
Časopis za književnost, umjetnost i kulturu "Kaj" izlazi od 1968., objavljujući tekstove o jezičnoj, kulturno-povijesnoj i umjetničkoj podlozi kajkavskoga govornog područja. Znanstvenog je i publicističkog profila, dvomjesečnik, s desetak stalnih rubrika i više od 20 uglednih znanstvenika i umjetnika – suradnika u svakom broju. Od 1975. nakladnik mu je kulturno-znanstvena udruga Kajkavsko spravišče, rekla je urednica Božica Pažur.
Na znanstvenom kolokviju predsjednik Kajkavskog spravišča Miroslav Šicel je istaknuo da nas taj časopis u jeku suvremenosti i globalizacije podsjeća na vlastite korijene, izvorišta iz kojih smo potekli, i koji jedini potvrđuju naš identitet. Dodao je kako sve regionalne i zavičajne specifičnosti treba ravnopravno uvrštavati u nacionalnu i globalnu kulturu.
Dijalektolog Mijo Lončarić je rekao kako "Kaj" od samih početaka njeguje interes za dijalektologiju te da je mnoge mjesne kajkavske govore sačuvao od zaborava.
Časopis veliku pozornost posvećuje kajkavskoj poeziji – usmenoj i pisanoj, te je objavio nekoliko antologija kajkavske lirike, rekao je Ivo Kalinski, urednik nekih od brojeva časopisa.
"Kaj" je pokrenuo književnik i scenarist Stjepan Draganić, koji mu je bio prvi i dugogodišnji urednik. Suradnici u prvom broju (siječanj, 1968.) bili su, među ostalima, Miroslav Krleža i Dubravko Horvatić.
Osim književnih i dijalektoloških tema, časopis se bavi i etnološkom, arheološkom, arhitektonskom i povijesno-umetničkom baštinom hrvatskog kajkavskog kraja.
Na prigodnoj izložbi, koja je u predvorju NSK otvorena do 25. studenoga, izložena su neka od izdanja Kajkavskog spravišča i časopisa "Kaj".
Pokrovitelj obilježavanja obljetnica je Ministarstvo kulture.