ZAGREB – Hrvatsko izdanje monografije "Tko se boji vuka još u digitalnoj eri ?" o nastupu na ovogodišnjem Venecijanskom bijenalu arhitekture hrvatskih arhitekata Vinka Penezića i Krešimira Rogine predstavljeno je sinoć u Hrvatskome društvu arhitekata.
Hrvatski najnagrađivaniji i svjetski priznati arhitekti Penezić i Rogina predstavili su se prvi put u povijesti hrvatske arhitekture instalacijom na površini od 300 četvornih metara na Venecijanskom bijenalu arhitekture na poziv umjetničkoga direktora manifestacije Aarona Betskog.
Večeras predstavljena monografija prati taj izložbeni projekt koji je, kako je istaknuto, zamišljen kao svojevrsni udžbenik promišljanja arhitekture za 21. stoljeće.
Osim instalacije u knjizi je predstavljen i manifest dvojice arhitekata te njihovi radovi koji su kroz proteklih nekoliko godina pokušali arhitekturu iz mehaničke prevesti u digitalnu eru.
Monografiju su predstavili povjesničarka umjetnosti Silva Kalčić, multimedijalni umjetnik Dalibor Martinis te filozof i esejist Žarko Paić, a o doprinosu Penezića i Rogine hrvatskoj i svjetskoj arhitekturi govorio je i predsjednik Hrvatskog udruženja arhitekata Goran Rako.
Po riječima Silve Kalčić, svojom instalacijom i tekstovima Rogina i Penezić pokazali su pogled na suvremenu arhitekturu koja je "bez tipologije i stila".
Dalibor Martinis istaknuo je da monografija pruža uvid u participaciju društvenih odnosa, odnosno govori o arhitekturi bez granica.
Žarko Paić istaknuo je pak važnost pojave medija koji na najbolji mogući način određuju suvremenu umjetnost i arhitekturu odnosno rastakanje kontinuiteta umjetnosti 20. stoljeća.
Ocijenio je da je svijet u kojemu živimo svijet spektakla, te dodao da je propitivanje razlike između klasičnog i digitalnog doba i problem duha vremena o čemu svjedoče djela Penezića i Rogine.
Ovogodišnji – 14. po redu bijenale arhitekture traje do 23. studenog, a tema mu je arhitektura onkraj građenja. Hrvatski arhitekti svoju su instalaciju izložili u najatraktivnijim dijelu izložbenog prostora s 20-ak istaknutih svjetskih arhitekata, predstavnika svjetske eksperimentalne arhitekture.
Izdavač engleskoga i hrvatskoga izdanja monografije je zagrebački nakladnik VBZ.