ZAGREB – U organizaciji UN-ova Programa za razvoj (UNDP) i portala MojPosao sinoć su u Zagrebu dodijeljene nagrade za najbolje poslodavce za osobe s invaliditetom u 2008., a tu su titulu ponijeli Grad Koprivnica, u kategoriji javnog sektora, tvrtka "Kuehne&Nagel" za međunarodno otpremništvo u kategoriji velikog poduzeća i tvrtka "Geneza" d.o.o. za telekomunikacijske djelatnosti, u kategoriji srednjeg i malog poduzeća.
Prigodnoj svečanosti u hotelu "Sheraton" bila je nazočna i potpredsjednica Vlade RH i predsjednica Vladina Povjerenstva za osobe s invaliditetom Jadranka Kosor.
Čestitajući dobitnicima nagrade za najbolje poslodavce za osobe s invaliditetom, Kosor je rekla da se oni istinski zalažu za ostvarivanje njihovih prava te naglasila da će se ubuduće posebno koncentrirati upravo na zapošljavanje osoba s invaliditetom, a najavila je i ubrzanu pripremu zakona o osobnom asistentu.
Stalni predstavnik UNDP-a u Hrvatskoj Yuri Afanasiev pohvalio je Vladu RH koja je među prvima potpisala i ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, a posebice poslodavce koji su solidarni te čine i više nego što po zakonu moraju da bi osigurali jednaka prava invalidima, a s njim se složio i voditelj delegacije Europske komisije u RH Vincent Degert.
Koprivnička gradska uprava je, kako je istaknuto, osim što zapošljava osobe s invaliditetom, prilagodila radne prostore i sanitarni čvor te ugradila veliki lift za svoje zaposlenike, ali i posjetitelje. U tvrtki "Kuehne&Nagel" za međunarodno otpremništvo zaposlili su 40 osoba s invaliditetom, a u tvrtki "Geneza" d.o.o. za telekomunikacijske djelatnosti, njih više od 50.
Ravnatelj Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Ante Vučić je ocijenio da se mijenja percepcija javnosti kada je u pitanju zapošljavanje invalida o čemu svjedoči i sve veći broj poslodavaca koji to žele. Tako se 2006. Fondu javilo 65 poslodavaca koji su zaposlili 618 osoba s invaliditetom, 2007. javilo ih se 117 sa željom da zaposle 862 osobe, a ove godine se javilo 350 poslodavaca koji će zaposliti više od dvije tisuće osoba s invaliditetom.
Prema istraživanju "Zapošljivost nezaposlenih osoba s invaliditetom" u kojem je sudjelovalo 600 ispitanika, nezaposlenih osoba s invaliditetom, oko polovica nema nikakvog radnog iskustva. Njih 50 posto drži da su financijske olakšice glavni motiv poslodavaca u zapošljavanju osoba s invaliditetom, a 30 posto drži da su to njihova profesionalna znanja i vještine osoba.
Na svečanosti u Zagrebu dobra su iskustva u radu isticali i zaposlene osobe s invaliditetom i njihovi poslodavci, a s portala MojPosao istaknuli su da se ove godine udvostručio broj poslodavaca koji podržavaju zapošljavanje osoba s invaliditetom pa su tu oznaku nosila 773 oglasa.