ZAGREB – Dnevnik Andrije Štampara, uglednog hrvatskog liječnika i eksperta međunarodnih zdravstvenih organizacija, predstavljen je danas u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU) u prigodi 120. obljetnice Štamparova rođenja.
Riječ je o do sada javnosti nepoznatom Štamparovu "Dnevniku s putovanja 1931.-1938." koji su priredili i uredili prof. dr. Željko Dugac i akademik Marko Pećina.
Popraćen je komentarima i bilješkama koje osvjetljavaju događaje kojima je autor bio svjedok poput talijanske okupacije Abesinije, Japansko-kineskog rata, sovjetskih petoljetki, pojave diktature u Europi.
Osim što je bio svjedok mnogih povijesnih događaja, dr. Andrija Štampar (Drenovac kraj Pleternice, 1888.-Zagreb, 1958.) je bio sudionik i kreator dramatičnog obrata u javnom zdravstvu koje je dovelo do prodora novih ideja preventivne i socijalne medicine.
Tekst Dnevnika oblikovan je u devet cjelina – započinje putem u SAD i Kanadu 1931., slijedi put na Daleki istok u Japan i Kinu, zatim u Tursku i Bugarsku, Španjolsku, Sovjetski Savez te po različitim europskim zemljama.
Knjiga je popraćena i zanimljivom fotodokumentacijom koja prati dr. Štampara u vrijeme pisanja Dnevnika.
Tijekom vođenja dnevnika od 1931. do 1938. Štampar je bio ekspert Zdravstvene organizacije, savjetnik kineske vlade, predavač na uglednim sveučilištima, cijenjeni stručnjak koji se susretao s različitim ljudima od predsjednika i ministara do diplomata.
U svom je dnevniku opisao i male sudbine i povijesti običnog čovjeka u vrtlozima rata, neimaštine, bolesti i osobnih tragedija. U dnevniku se prepleće i Štamparov osobni životni put – tragedije, padovi i usponi, rekao je Zvonko Kusić, tajnik Razreda za medicinske znanosti
Urednik i autor uvoda Željko Dugac rekao je da je Dnevnik do sada u rukopisnom obliku bio pohranjen u Hrvatskom državnom arhivu te da, uz rukopis, postoji još i kopija u knjižnici HAZU. Istaknuo je da je 2006. akademik Slavko Cvetnić predložio da ga se tiska u jubilarnoj 2008. godini. Zbog zanimljivosti i preglednosti neki su dijelovi izostavljeni, ali je u privitku CD s cjelovitom verzijom Dnevnika, rekao je Dugac.
Urednik Marko Pećina istaknuo je da do ovog dnevnika nije imao dojam o veličini djela dr. Andrije Štampara koji je izravno utjecao na mnoge značajne odluke u Kini, vezane uz socijalnu medicinu.
Predsjednik Akademije Milan Moguš podsjetio je da je Štampar bio predsjednik Akademije od 1947. do 1958. godine, te da je sudjelovao u njezinoj reorganizaciji.
Dnevnik (900 str.) je objavila HAZU u suradnji sa Školom narodnog zdravlja "Andrija Štampar" te s izdavačkom kućom "Srednja Europa".
Predstavljanju su, među ostalima, bili nazočni i predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, državni tajnik Ministarstva znanosti Dražen Vikić-Topić, savjetnik Predsjednika za znanost i obrazovanje Izet Aganović te predsjednik Hrvatske liječničke komore Hrvoje Minigo.