ZAGREB – Dvodnevno savjetovanje "Zagrebačke vode", kojemu je svrha upoznati struku i javnost sa stanjem voda na širemu zagrebačkom području te s njihovim korištenjem, počelo je danas u Skupštini grada Zagreba.
Pokrovitelji skupa su zagrebačka Gradska skupština i njezina predsjednica Tatjana Holjevac, a održava se u organizaciji Udruge za očuvanje hrvatskih voda i mora "Slap" i Društva građevinskih inženjera iz Zagreba.
Stručnjaci i znanstvenici na skupu će, među ostalim, govoriti o gubitku vode u vodoopskrbnom sustavu i mogućnostima njegove racionalizacije, uređaju za pročišćavanje otpadnih voda, potocima Medvednice, podzemnim i geotermalnim vodama, zagađivanju podzemnih voda te obrani od poplave Save u Zagrebu.
Izdan je i Zbornik radova u kojemu, primjerice, prof. dr. Slavko Kulić s zagrebačkoga Ekonomskog instituta među ostalim navodi da zanemarivanje brige o vodama Zagreba i nejačanje svijesti o značenju vode za život u gradu može imati nesagledive posljedice za opstanak i razvoj živoga svijeta.
Upozorava je da nije razmjeran kapacitet proizvodnje vode i diverzitet njezine potrošnje u Zagrebu. "Izgradnja kapaciteta u gospodarenju s vodenim resursima kasni za dinamikom potrošnje, a priključivanje potrošača na kapacitete pitke vode raste brže od izgradnje novih vodocrpilišta i zaštite podzemnih voda", tvrdi Kulić.
Predsjednica Gradske skupštine Tatjana Holjevac istaknula je da je problematika voda kao strateške sirovine vrlo važna za opstanak svijeta. Hrvatska i Zagreb zasad imaju dovoljno pitke vode, ali se o njoj mora voditi briga kako bi se sačuvala za buduće naraštaje, ustvrdila je Holjevac. Ocijenila je da se u Zagrebu ne skrbi dovoljno o zaštiti voda, a posebnim problemom smatra jakuševečko odlagalište otpada, koje uskoro treba zatvoriti, te divlja odlagališta koja truju vodu, a za njihovu je sanaciju mjerodavno Ministarstvo zaštite okoliša.
Zauzela se za to da se u Zagrebu što prije izgradi spalionica otpada i da se financira pristupnim fondovima EU. Istaknula je da je u Zagrebu napravljen i najveći hrvatski projekt – pročišćivač voda. Rekla je kako, nažalost, osam posto Zagrepčana nema pitku vodu i priključak na vodovod. "Ponosni smo što Zagreb, kao rijedak europski grad, ima pitku vodu iz vodovoda i što je zagrebačka voda daleko kvalitetnija nego bilo koja voda u Europi", istaknula je Tatjana Holjevac.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić podsjetio je na veliku investiciju grada – kapitalni projekt izgradnje centralnog uređaja za pročišćavanje voda. "To je bez pretjerivanja jedan od najvećih i najizazovnijih ekoloških zahvata u Europi koji u potpunosti odgovara EU standardima za zaštitu okoliša i smanjuje stupanj zagađenosti naših voda, ponajprije rijeke Save. Taj je projekt od izuzetne važnosti za grad Zagreb, našu budućnost, kvalitetu vode, dakle i život svih naših građana", istaknuo je Bandić.