ZAGREB – Profesor fundamentalne teologije na zagrebačkom Katoličkom bogoslovnom fakultetu Tomislav Ivančić te donedavni pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i športa Martin Oršolić jučer su na tribini u Nadbiskupskom pastoralnom institutu u Zagrebu govorili o nasilju u školama
Po riječima Ivančića agresivnost je znak da su u čovjeku nagomilani konflikti.
"Agresijom se želi fizički, psihički ili moralno nekoga povrijediti", rekao je dodavši kako je izvor agresivnosti u zlu, čija je bit uništiti čovjeka.
Smatra kako je agresivnost protunaravna pojava, koja svoj izvor ima u istočnom grijehu, no, na biološkoj razini čovjeku nije predestinirana.
"Nije zahvatila samo učenike nego također zbornice i roditelje", rekao je, dodavši kako je za odgoj bitan odnos između roditelja i djece.
Ocijenio je kako se organizirano nasilje totalitarnih sustava, kao što je bio komunizam samo "prestrojilo" pa sada umjesto agresije izvana imamo liberalnu agresiju iznutra.
"Djeca su nam u vrtićima pa se može reći kako je mjesto obitelji zauzeo brak", rekao je, dodavši kako se od konflikata i svađa između roditelja u djece rađa agresivnost.
Ocijenio je kako čovjek treba Boga, napomenuvši da se uz Božju ljubav može odgajati za ljubav prema svakom čovjeku.
"Funkciju odgoja u strategiji Ministarstva stavili smo na prvo mjesto", rekao je Oršolić, dodavši kako se nasilje najčešće rađa izvan škole. Događa se u obitelji, na ulici, a odatle se prenosi u školu, napomenuo je.
Podsjetio je kako u Hrvatskoj ima 6200 maloljetnih delikvenata, koji su, kako je rekao, osnovica za razvoj nasilja među djecom koja nemaju uvjeta za život.
S nasiljem se treba suočiti te probuditi svijest kod roditelja i nastavnika da više skrbe o djeci, ustvrdio je Oršolić, ocjenivši kako je u školi potrebno razvijati umijeća za pomoć djeci u nevolji.