ZAGREB – Knjiga "Hrvatski politički emigrant 1941.-1991." Tomislava Krole predstavljena je jučer u Zagrebu kao važan prilog istraživanju povijesti hrvatske političke emigracije u drugoj polovici 20. stoljeća.
Autor opisuje odlazak u emigraciju godine 1959., pridruživanje hrvatskom pokretu, te život u Njemačkoj gdje je proveo 31 godinu (od 1959. do 1990.). Uz osobnu povijest Krolo donosi i povijest domoljubnog djelovanja hrvatske političke emigracije koju su jugoslavenske vlasti prikazivale kao ustašku, fašističku i terorističku organizaciju, rečeno je na predstavljanju.
Svi Krolini navodi o djelovanju emigrantskog pokreta istiniti su, vjerodostojni i dokumentirani arhivskom građom, te su važan prinos znanstvenom istraživanju dosad prešućenog dijela hrvatske povijesti, istaknuo je urednik knjige, povjesničar Ivan Čizmić.
Posebna je vrijednost ovoga djela što prvi put javno iznosi prešućene dokumente i podatke iz hrvatske povijesti s početka 90-ih godina 20. stoljeća, ocijenio je povjesničar Josip Jurčević.
Prvenstveno je izdvojio koalicijski sporazum koji su 1991. sklopili vladajući HDZ i Hrvatski narodni odbor (HNO) kao krovna organizacija hrvatskog iseljeništva. Knjiga donosi i detalje odnosa između HDZ-a i HNO-a, te razloge zbog kojih je HNO istupio iz koalicije 1994. Jurčević je istaknuo i da Krolin rukopis prvi put razotkriva pozadinu i okolnosti u kojima je Ruska Federacija 1992. priznala Republiku Hrvatsku čak pedeset dana prije SAD-a.
Prikaz svog emigrantskog puta i djelovanja hrvatskog emigrantskog pokreta autor je obradio u poglavljima Od Kamenskog do Solingena, O iseljavanju iz Hrvatske poslije Drugog svjetskog rata, Hrvatski narodni odbor, Hrvatski oslobodilački pokret, Hrvatska politička emigracija i Deseti travanj 1941. godine – Dan hrvatske državnosti, Atentati, ubojstva i otmice hrvatskih emigranata te Na putu ka neovisnoj slobodnoj Hrvatskoj.
Na gotovo 500 stranica Tomislav Krolo dao je dosad najcjelovitiji prikaz nastanka, razvoja i djelovanja hrvatske političke emigracije koji svjedoči o najtežem razdoblju hrvatske povijesti, ocijenio je predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva Zvonimir Šeparović.
Knjigu "Hrvatski politički emigrant 1941.-1991", objavljenu u autorovoj vlastitoj nakladi, priredili su Ivan Čizmić i Marin Sopta, a recenzenti su Branimir Banović, Josip Jurčević i Ante Laušić.