ZAGREB – U sklopu 42. međunarodne smotre folklora sinoć je na otvorenoj pozornici na Gradecu održana svečana priredba Smotre pod nazivom "Govorimo i pjevamo hrvatski".
Nastupila su kulturna društva iz desetak hrvatskih sela i gradova, a uz članove hrvatskih kulturno-umjetničkih društava nastupili su i inozemni sudionici iz Maroka i Meksika.
Ovogodišnja Smotra folklora okupila je osim izabranih folklornih društava iz Hrvatske, folklorne ansamble iz Europe, Afrike, Azije te Južne i Sjeverne Amerike.
Smotra je posvećena dvjema temama: govornim oblicima folklora, te folkloru Gorskog kotara. U prvoj pod naslovom "Govorimo i pjevamo hrvatski" naglasak je na hrvatskom jeziku i njegovim dijalektima, te raznolikosti lokalnih govora što su ih pred večerašnjom publikom predstavili izvođači zdravica i drugih svadbenih govora, sudionici Jurjevskih ophoda te božićni čestitari. Drugi tematski blok predstavio je folklorne tradicije Gorskog kotara odnosno današnje oblike njihova postojanja.
Nakon glazbeno-scenskog djela nazočnima su se obratili ministar kulture Božo Biškupić, potpredsjednica Vlade i predsjednica Savjeta Međunarodne smotre folklora Jadranka Kosor te u ime pokrovitelja manifestacije Hrvatskog sabora potpredsjednik Neven Mimica.
Ministar Biškupić je istaknuo kako je tradicijska kultura koju predstavlja Međunarodna smotra folklora za svaku nacionalnu zajednicu autentični dio njezina kulturnog identiteta. Dodao je da folklorno naslijeđe koje je prepoznato kao vitalni dio svakodnevnog života s pravom ona vrijednost koja ostaje zaštićena i očuvana kao kulturno dobro. Po njegovim riječima Međunarodna smotra folklora koja se održava više od četiri desetljeća bila je i ostala sjajnim primjerom prožimanja autentičnih kultura, razumijevanja među ljudima i razmjena iskustava. Ministar je zahvalio svim sudionicima Smotre, a posebno umjetničkoj ravnateljici Zorici Vitez.
Predsjednica Savjeta Međunarodne smotre folklora Jadranka Kosor zahvalila je svima koji na ovaj način skrbe o očuvanju tradicije, folklora i običaja. Prisjetila se i vremena u kojemu su brojni hrvatski prognanici u vrlo teškim uvjetima uspjeli sačuvati svoje vrijedne narodne nošnje kao dio hrvatskog nacionalnog identiteta.
Potpredsjednik Hrvatskog sabora Neven Mimica naglasio je kako se bogatstvo svakog naroda mjeri prije svega bogatstvom nacionalne kulture koja se najbolje može upoznati baštiniti i voljeti ukoliko se dijeli s drugima u pisanoj riječi, govoru i pjesmi. Hrvatski sabor, dodao je, zalaže se za osiguranje ravnopravnoga i razmjernoga utjecaja Hrvatske u Europskoj uniji i za očuvanje temeljnih odrednica hrvatskog nacionalnog identiteta, tradicije, kulture, jezika, prirodnih i društvenih vrijednosti na kojima je hrvatski narod održavao svoju samostojnost tijekom povijesti.
Smotra folklora završava u nedjelju, 20. srpnja.