ZAGREB – Knjiga "Vukovar nikad nećemo vidjeti" francuske književnice Louise L. Lambrichs u kojoj se bavi pitanjem povijesne istine, povijesne rekonstrukcije te ponavljanjem povijesti, predstavljena je danas u Hrvatskom institutu za povijest.
Spajajući književnost, psihoanalizu i povijest oko teme rata, Lambrichs u knjizi upozorava da se zbog "prešućivanja srpske suradnje s Hitlerom, povijest ponovila početkom devedesetih".
"Mit o Srbiji kao zemlji koja nije surađivala s Hitlerom, za razliku od Hrvatske, proširen je i u Francuskoj", rekla je Lambrichs, objasnivši zbog čega je zapadna Europa u početku Domovinskog rata bila više sklona Srbiji.
Tragični rat koji je 1991. izazvao Beograd, i koji je u Hrvatskoj, BiH i Kosovu donio pustošenja, bio je vrsta ponavljanja Drugog svjetskog rata, ocijenila, dodavši kako je to bilo moguće, jer Srbija nikada nije bila spremna priznati vlastite povijesne pogrješke.
"Novi pristup tom pitanju u Francuskoj izaziva snebivanja, jer je proturječan postojećim predrasudama i pozicijama Haškog suda, pa se nitko o tome ne usudi govoriti", naglasila je.
Lambrichs smatra nedopustivim da Srbija, koja je bila prva "Judendfrei država" i koja je izazvala rat 1991., uđe u Europu prije nego što službeno prizna svoju odgovornost.
Autorica piše o istini nakon okupacije Vukovara, koja je prešućivana u školskim udžbenicima, domaćoj i međunarodnoj javnosti i na Haškom sudu, istaknuo je predstavljač knjige Zoran Šangut.
"Hrvatska se suočila s Jasenovcem, Lorom, Gospićem i Medačkim džepom čime je pokazala da želi biti pravna država", rekao je Šangut, napomenuvši da se sa svojom prošlošću mora suočiti i Srbija.
Ravnatelj Hrvatskog instituta za povijest Stjepan Matković je ocijenio da je knjiga "Vukovar nikad nećemo vidjeti" vrijedan prilog kulturi pamćenja i odgovornom odnosu prema povijesti.
Knjiga je složena, jer je istodobno autoričino osobno svjedočanstvo prije i nakon što je počela ratna i diplomatska mašinerija, napomenula je Marija Bašić, izdavačica i prevoditeljica knjige s francuskog, dodavši da su u njoj obuhvaćeni dokumenti, objavljena i neobjavljena pisma francuskih intelektualaca o ratu u Hrvatskoj i mnogi citati.