ZAGREB – Predsjednik Hrvatskoga novinarskog društva (HND) Zdenko Duka izjavio je sinoć na okruglom stolu "Novinarstvo na internetu" da zbog komercijalizacije i političke kontrole mediji gube svoju primarnu društvenu funkciju pa treba vidjeti može li internet novinarstvo postati utočište u takvoj situaciji.
Iako je utjecaj politike nad medijima slabiji od utjecaja oglašivača i vlasnika, sve je postavljeno tako da se ne pretresaju delikatne teme društva, rekao je Duka i dodao da je to moguće na internetu, koji je najteže kontrolirati, jer nema posrednika između autora i građana.
Ocjenjujući pozitivnom "otvorenu prirodu interneta", Duka se založio da se u mogućem zakonodavnom reguliranju interneta zadrži postojeći stupanj slobode.
Na okruglom stolu u organizaciji HND-a te Udruge za neovisnu kulturu H-alter.org i politika.com, rečeno je i da je internet još uvijek "elitni medij" zbog malog broja korisnika.
Pozitivno je što ima mogućnost otvoriti nove kreativne horizonte, a posredničku demokraciju zamijeniti sudioničkom, ali ostaje pitanje o sadržaju i kvaliteti informacija i tko će to ocijeniti, rečeno je.
Fascinirana brzinom i mogućnostima dometa on-line novinarstva u kojem jedna osoba može u trenutku postati globalno važna te nemogućnošću cenzure, predstavnica H-altera Vesna Kesić je ocijenila da će, želimo li sačuvati internet kao mjesto slobode, sve ovisiti o dobrom starom građanskom aktivizmu.
O svom iskustvu građanina-novinara govorio je Marko Rakar, bloger, koji je napomenuo da je čitav niz afera objavljen upravo zahvaljujući istraživačkom novinarstvu na internetu. Ustvrdio je da blogeri, kao specijalisti u svom području, kao građevinari, ekonomisti, ekolozi i sl. mogu s više argumenata diskutirati o temama od tzv. novinara opće prakse.
Da je blogiranje postalo "žestok trend" koji može biti prilika za rast istraživačkog novinarstva složili su se i ostali sudionici okruglog stola, a blogeri su zaključili da bi se na svojim internet stranicama trebali okrenuti malim oglašivačima koji će podržati nezavisno novinarstvo, a izbjegavati financiranje državnih ili lokalnih vlasti.