ZAGREB – Po uzoru na europsko iskustvo, hrvatski dvorci trebaju biti pokretači gospodarskog razvoja lokalnoga kraja te je stoga potrebna strategija i vizija revitalizacije dvoraca, kazao je dr. Mladen Obad Šćitaroci na konferenciji za novinare održanoj nakon današnje jednodnevne međunarodne konferencije "Europska iskustva u revitalizaciji dvoraca i povijesnih zgrada.
Kako bi sačuvala i revitalizirala svoje dvorce, Hrvatska mora izraditi državni program kojega, za razliku od europskih zemalja, nema, upozorava dr. Šćitaroci sa zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta.
Dvorci u Hrvatskoj nisu stvarno prepoznati kao vrijednost u prostoru i kao mogući pokretači regionalnog gospodarskog razvoja, kazao je napomenuvši kako pristup dvorcima moramo "preokrenuti naglavačke". Godinama smo, pojasnio je, na dvorce gledali kroz konzervatorski aspekt što nije dovoljno i zapravo nerješava obnovu dvoraca. Jedni mogući pristup je gospodarski, rekao je navodeći dvorac Golubovec kao ogledni primjer gospodarske održivosti.
Na konferenciji je najavljeno otvorenje centra za dvorce, kurije i ljetnikovce u Zaprešiću te pozvano na izradu pilot projekata sa rješenjima. Istaknuto je kako europska iskustva govore da je, primjerice, Estonija napravila novi studij konzervacije a Danska pokrenula obrte koji su u stanju izvesti radove na starim gradovima.
Predsjednik Europskog udruženja dvoraca i povijesnih zgrada (UEHHA) Ghislain dUrsel drži da je pet do 12 za spas hrvatskih dvoraca koji su u lošem stanju, naglasivši kako bi bilo vrlo tužno da se te dvorce izgubi. Predložio je da se u revitalizaciji ujedine lokalna i državna vlast, uz podršku poduzetnika.
Na međunarodnoj su konferenciji sudjelovali stručnjaci iz Estonije, Bugarske, Danske i Mađarske, u organizaciji Arhitektonskog fakulteta, tvrtki Aquis i CBBS, uz podršku Europskog udruženja dvoraca i povijesnih zgrada (UEHHA) iz Bruxellesa.