KUTINA – Uza Svjetski dan vlažnih staništa, 2. veljače, i poruke Ramsarske konvencije o zaštiti močvarnih područja, u subotu je tradicionalno uz Lonjsko polje za moslavački dio Polja održava poznati skup "Budućnost na rubu močvare".
Organizator je kutinski ogranak Matice hrvatske, predstavnici koje su predstavili vrijednu knjigu "Kajkavska lirika Moslavine".
Čuvajući jezični, t.j. kajkavski identitet sela Lonjskog polja, knjiga na 172 stranice u 60 pjesničkih ostvarenja donosi stvaralaštvo šest autora i rječnik koji podsjeća na već zaboravljene izraze i pojmove. Po odabiru urednika Dražena Kovačevića u knjizi su zastupljeni pjesnici: Mijo Stuparić, Višnja Sever, Nada Pomper-Gulija, Dragutin Pasarić, Katarina Brkić i Božica Brkan.
Predstavljen je i projekt unikatnih kravata s temom konja u hrvatskom krajoliku, posebno Lonjskog polja, dizajnerice Silvije Lukšić, koji će u travnju biti izložen u Dubaiju, jednom od najvećih svjetskih velesajmova dizajna i mode.
Stručna voditeljica Javne ustanove Parka prirode "Lonjskog polja" Valerija Hima govorila je o upravljanju moslavačkim dijelom Parka prirode te naznačila djelatnosti do 2019. Za ulaz u spomenuti močvarni i jedan od najvećih europskih parkova te vrste u selima Repušnici i Osekovu planiraju se izgraditi prihvatni centri.
U sklopu skupa izložene su i novinske fotografije Nikole Blažekovića te tekstilni uradci Nade Grabušić-Ajazaj.
Gosti skupa posjetili su u Kutini uređeni objekt "Trem", vlasništvo Sandre Prevendar-Nekvapil, koji čuva izvornu graditeljsku baštinu tog dijela Moslavine. U Donjoj Gračenici boravili su na obiteljskom imanju Šklempa, koje u Lonjskom polju uzgaja 40-ak konja.
Stručnu potporu skupu "Budućnost na rubu močvare" pojedinim temama dali su Javna ustanova Park prirode "Lonjsko polje" i Javna ustanova za zaštitu prirode Sisačko-moslavačke županije.