ZAGREB – Brojni gradovi u Hrvatskoj koriste se novim informacijsko-komunikacijskim tehnologijama (ICT) koje doprinose značajnom povećanju učinkovitosti i transparentnosti gradske uprave, a cilj nam je da ih bude još i više, istaknuto je danas na konferenciji "Digitalni gradovi – interaktivne inteligentne zajednice" upriličenoj u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu.
Konferenciju su, ususret lokalnim izborima, organizirale savjetodavna tvrtka "Infoarena" i zagrebačka Gradska skupština pod pokroviteljstvom Hrvatske udruge za razvoj informacijskog društva i Udruge gradova.
"U podizanju učinkovitosti državnog i lokalnog sustava uprave ICT ima značajnu ulogu", kazala je Leda Lepri iz središnjeg Državnog ureda za e-upravu i dodala da u okviru strategije reforme Državne uprave ove godine imaju u planu postaviti web aplikacije za popis birača.
Tako će, na predstojećim lokalnim izborima, građani, po novom, imati priliku provjeriti popis birača putem web-aplikacije te SMS-om, kao što su to mogli i dosad, pošalju li svoj matični broj na 5454.
Podsjetila je da novi Zakon o općem upravnom postupku omogućava elektroničku komunikaciju građana s Upravom putem elektroničkog potpisa, ali da još treba donijeti odgovarajuće standarde za elektroničko poslovanje.
"Lokalna uprava otišla je korak dalje u ICT rješenjima", priznala je Lepri, no najavila je kako je došlo vrijeme da se svi ti sustavi konačno i povežu.
Predstavnik Hrvatske udruge za razvoj informacijskog društva Miho Pitarević kazao je da smo, povezani u informacijsku mrežu, svi "na dohvatu prsta". Naveo je primjer Seula gdje gradonačelnik na video zidu u svom uredu ima mogućnost izravno komunicirati s građanima i "iz prve ruke" saznati sve o komunalnim, prometnim i drugim problemima vezanim uz rad gradske uprave, kako bi se odmah moglo i intervenirati.
"Na taj način smanjeni su troškovi za usluge i kontakte, a demokracija je podignuta na višu razinu što se sada prenosi i na državnu razinu", kaže Pitarević i dodaje kako je to poticaj i hrvatskim gradovima da ne čekaju državnu upravu.
Predsjednica zagrebačke Gradske skupštine Tatjana Holjevac pohvalila se kako je Zagreb jedini grad u Hrvatskoj gdje građani mogu pratiti skupštinske sjednice on-line. Naglasila je da je u Hrvatskoj potrebna liberalizacija ICT infrastrukture i tržišta, jer je, kaže, "tu situacija prilično loša" te dodala da je još uvijek prisutna monopolizacija infrastrukture od strane HT-a, pa tako i visoke cijene.
"Da bi se to promijenilo, važno je nastojati da lokalna uprava upravlja DTK mrežom" kazala je Holjevac te dodala da za to što prije treba obaviti snimku stanja postojećih kabela.
Navela je zagrebačko naselje Sopnica kao dobar primjer ICT povezivanja objekata i založila se za uspostavljanje standarda u takvom povezivanju. Zagreb bi se, dodaje, trebao više koristiti i EU fondovima za razvoj ICT-a.
Na konferenciji je istaknuta važnost ICT-a u smanjenju gužvi u gradskom prometu i parkiranju putem navođenja te pomoć koju ICT osigurava za kretanje osoba s invaliditetom.
O dobrim primjerima i projektima koji će doprinijeti aktivnoj participaciji građana i poduzetnika s gradskom upravom kroz dvosmjernu komunikaciju govorili su i predstavnici Rijeke, Pule i Zadra.
Skup završava okruglim stolom na temu "Kako pomoći i usmjeriti razvoj inteligentne zajednice".